Niepokojące 32. miejsce Koła w analizie Polskiej Akademii Nauk. Czy miastu grozi kryzys społeczno-gospodarczy?

0
698

To bardzo niepokojąca wiadomość. Koło znajduje się na wysokim, 32. miejscu listy 122 średnich miast, którym grozi utrata funkcji społeczno-gospodarczych. Tak wynika z analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, którą opublikował serwis Samorząd.pap.pl.

Bardzo niepokojące są wyniki analiz, jakie przeprowadził Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Aż 122, czyli prawie połowie z 255 średnich polskich miast grożą niekorzystne zjawiska kryzysowe. Średnie miasta – zgodnie z badaniami PAN-u- to miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tysięcy mieszkańców, a powyżej 15 tysięcy, jeśli było to miasto powiatowe.

Lista, którą opublikował serwis Samorząd.pap.pl, podzielona jest na 4 segmenty. Pierwszy obejmuje miasta o silnej utracie funkcji i mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, drugi – silnej utracie funkcji i niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. W przypadku trzeciej grupy mowa jest o utracie funkcji i mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, a czwartej – utracie funkcji i niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Koło, które znajduje się na 32. miejscu, mieści się w drugiej grupie, a to nie napawa optymizmem.

Problemy, a jakimi borykają się średnie miasta, dotyczą m.in. spadku liczby ludności, co jest efektem wyjazdu młodych i lepiej wykształconych osób. To z kolei skutkuje starzeniem się społeczeństwa i zmniejszaniem liczby mieszkańców. Zjawiskom tym towarzyszą narastające problemy społeczne, a także patologie. W średnich miastach brakuje miejsc pracy, więc ludność szuka jej poza miejscem zamieszkania, co wymusza dojazdy.

Sytuacja demograficzna Koła też nie jest optymistyczna. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2002 roku Koło liczyło 23.552 mieszkańców, w 2005 roku – 23.104, a w 2008 roku – 23.015. Natomiast 31 grudnia 2015 roku odnotowano 22.674 mieszkańców. W wieku produkcyjnym były 13.964 osoby, poprodukcyjnym – 4.805 osób, a przedprodukcyjnym jedynie 3.905. Mieszkańców zatem systematycznie ubywa, a społeczeństwo się starzeje.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc zahamować i odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju chce przeznaczyć na ten cel ponad 2,5 mld zł, skupiając się przede wszystkim na 122 miejscowościach wskazanych w analizie PAN-u. Ale dane te powinny także poruszyć lokalnych samorządowców. Wiele już słów padło o tym, że zależy im na rozwoju Koła, więc dobrze byłoby, by wraz ze słowami poszły konkretne czyny. Niech dane te będą dla nich bodźcem do działania i aktywności w szukaniu rozwiązań, które poprawiłyby niekorzystną sytuację miasta.

źródło: Samorząd.pap.pl, GUS

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here