Niepokojące 32. miejsce Koła w analizie Polskiej Akademii Nauk. Czy miastu grozi kryzys społeczno-gospodarczy?

0
796

To bardzo niepokojąca wiadomość. Koło znajduje się na wysokim, 32. miejscu listy 122 średnich miast, którym grozi utrata funkcji społeczno-gospodarczych. Tak wynika z analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, którą opublikował serwis Samorząd.pap.pl.

Bardzo niepokojące są wyniki analiz, jakie przeprowadził Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Aż 122, czyli prawie połowie z 255 średnich polskich miast grożą niekorzystne zjawiska kryzysowe. Średnie miasta – zgodnie z badaniami PAN-u- to miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tysięcy mieszkańców, a powyżej 15 tysięcy, jeśli było to miasto powiatowe.

Lista, którą opublikował serwis Samorząd.pap.pl, podzielona jest na 4 segmenty. Pierwszy obejmuje miasta o silnej utracie funkcji i mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, drugi – silnej utracie funkcji i niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. W przypadku trzeciej grupy mowa jest o utracie funkcji i mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, a czwartej – utracie funkcji i niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Koło, które znajduje się na 32. miejscu, mieści się w drugiej grupie, a to nie napawa optymizmem.

Problemy, a jakimi borykają się średnie miasta, dotyczą m.in. spadku liczby ludności, co jest efektem wyjazdu młodych i lepiej wykształconych osób. To z kolei skutkuje starzeniem się społeczeństwa i zmniejszaniem liczby mieszkańców. Zjawiskom tym towarzyszą narastające problemy społeczne, a także patologie. W średnich miastach brakuje miejsc pracy, więc ludność szuka jej poza miejscem zamieszkania, co wymusza dojazdy.

Sytuacja demograficzna Koła też nie jest optymistyczna. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2002 roku Koło liczyło 23.552 mieszkańców, w 2005 roku – 23.104, a w 2008 roku – 23.015. Natomiast 31 grudnia 2015 roku odnotowano 22.674 mieszkańców. W wieku produkcyjnym były 13.964 osoby, poprodukcyjnym – 4.805 osób, a przedprodukcyjnym jedynie 3.905. Mieszkańców zatem systematycznie ubywa, a społeczeństwo się starzeje.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc zahamować i odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju chce przeznaczyć na ten cel ponad 2,5 mld zł, skupiając się przede wszystkim na 122 miejscowościach wskazanych w analizie PAN-u. Ale dane te powinny także poruszyć lokalnych samorządowców. Wiele już słów padło o tym, że zależy im na rozwoju Koła, więc dobrze byłoby, by wraz ze słowami poszły konkretne czyny. Niech dane te będą dla nich bodźcem do działania i aktywności w szukaniu rozwiązań, które poprawiłyby niekorzystną sytuację miasta.

źródło: Samorząd.pap.pl, GUS