Niecodzienny gość dzieci z kolskich szkół i przedszkoli

0
402

Dzieci z kolskich szkół i przedszkoli odwiedzili niecodzienni goście. Do uczniów zawitali bowiem policjanci wraz ze specjalnie wyszkolonym psem, który wzbudził ogromne zaciekawienie maluchów. Jego opiekun, asp. szt. Waldemar Cegielski opowiadał pociechom o zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z nieznanymi zwierzętami.

Z troski o dzieci, które mogą na swojej drodze spotkać agresywne zwierzę, policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Kole zaprosili do udziału w spotkaniach z dziećmi przewodnika psa służbowego, asp. szt. Waldemara Cegielskiego z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Dzięki tym odwiedzinom maluchy dowiedziały się jak należy zachować się w przypadku kontaktu z nieznajomym czworonogiem. Przećwiczyły prawidłowe sposoby reagowania na określone zachowania zwierzęcia. Policjant opowiadał także, jakich zachowań psy nie lubią i czego nie robić, by ich nie prowokować.

Przewodnik psa w ciekawy sposób opowiadał o swoim pupilu oraz specyfice pracy policyjnych psów. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat policyjnego psa Mary – trzyletniego owczarka belgijskiego, wyszkolonego do ujawniania materiałów wybuchowych. Dzieci miały okazję zapoznać ze sposobem pracy zwierzęcia, które otrzymało zadanie przeszukania i znalezienia przedmiotu przypominającego zapachem materiał wybuchowy, ukrytego w klasie. Ku uciesze dzieci pies doskonale poradził sobie z zadaniem. Maluchy były zaskoczone sposobem, w jaki zwierzę powiadomiło przewodnika o znalezionym niebezpiecznym materiale.

Podczas zajęć dzieci poznawały i ćwiczyły tzw. postawy obronne. Przewodnik wskazał które z nich mogą przyczynić się do zaniechania ataku ze strony psa i zmniejszyć ryzyko odniesienia poważnych obrażeń ciała.

Maluchy były bardzo podekscytowane wizytą niecodziennego gościa w ich szkole i bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

źródło i zdjęcia: KPP w Kole