Policjanci ostrzegają! Nie zapraszaj włamywaczy do swego domu!

0
217
IMG
IMG

Rozpoczyna się sezon urlopowy. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami naszej niefrasobliwości i nieostrożności, które mogą nas dosięgnąć po powrocie z urlopowego wyjazdu.

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego kraje europejskie, zjednoczone w EUCPN i EUROPOLU, połączyły siły w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”. Jej celem jest przypomnienie kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Nie zapraszaj włamywaczy do swego domu!

1. Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, zabierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki.

2. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.

3. Pamiętajmy, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna, również te piwniczne i dachowe, oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

4. Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

5. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, że złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania.

6. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Nie informujmy zatem nie tylko znajomych i przyjaciół, jak miło spędzamy czas kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od miejsca zamieszkania, i nie zapraszajmy przy okazji w ten sposób włamywaczy do odwiedzenia domów i mieszkań pod naszą nieobecność. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

7. Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem.

źródło: KPP w Kole

Inne informacje o przypadkach kradzieży – czytaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here