Nie róbmy sobie wolnego od odpowiedzialności i bezpiecznej jazdy!

0
42

Świętujemy! Wielkanoc to czas podróży na spotkania z rodziną o przyjaciółmi. Pamiętajmy jednak, że dni wolne to także czas wzmożonego ruchu na drogach. W związku z tym policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i jazdę zgodną z przepisami. Szczególnie teraz, kiedy dni stają się coraz dłuższe, a pogoda skłania do częstszych wyjazdów i wypoczynku, warto pamiętać o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Bądźmy odpowiedzialni i nie ryzykujmy swoim życiem oraz innych. Nasze błędy i zaniechania mogą niestety mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Unikajmy też agresywnych zachowań na drodze.

Każda osoba, która ginie w wypadku, to olbrzymia tragedia dla rodziny, najbliższych i znajomych. Pytaniami, jakie wówczas się pojawiają, są te, dlaczego do tego doszło i czy można było temu zapobiec. Mamy coraz lepsze drogi, coraz szybsze i wygodniejsze samochody, motocykle oraz inne środki transportu, ale nadal czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie na drodze pozostaje sam człowiek. To on podejmuje decyzje, których konsekwencje mogą być bardzo różne.

Wybierając się w podróż samochodem, motocyklem, rowerem, albo innym środkiem transportu warto zastanowić się nad tym, że uczestnicząc w ruchu drogowym wpływamy na jego bezpieczeństwo. Swoim zachowaniem, stylem jazdy możemy to bezpieczeństwo podnieść, ale także je obniżyć, bądź też nawet zdestabilizować. Policyjne statystyki nadal pokazują, że zbyt szybka jazda oraz brawura to elementy, które bezpośrednio wpływają na negatywne zdarzenia na drodze.

Pamiętajmy, na drodze nie jesteśmy sami. Wyprzedzajmy tam, gdzie możemy i mamy pewność, że taki manewr nie spowoduje zagrożenia. Dostosujmy naszą prędkość do warunków panujących na drodze, nie tylko patrząc na ograniczenia, ale także reagując na płynność ruchu. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników. W związku z tym, że widać na drogach coraz więcej osób jeżdżących na motocyklach, patrzmy częściej w lusterka i obserwujmy drogę przed naszymi pojazdami.

Kierujmy pojazdami nie będąc pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Bądźmy wypoczęci i skoncentrowani na prowadzeniu. Jeśli rozprasza nas rozmowa z pasażerami, to ograniczmy komunikację do minimum.

Samo stosowanie się do przepisów nie gwarantuje nam tego, że nic się nie stanie podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że respektowanie obowiązujących zasad na drodze, nasza samodyscyplina oraz powściąganie agresywnych zachowań w ruchu spowoduje, że będziemy bezpieczniejsi. Dajmy dobry przykład innym i sprawmy, by nasze wyjazdy i powroty były bezpiecznie i kończyły się szczęśliwie!

źródło: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here