Narodowe Święto Niepodległości w bieli i czerwieni [FOTO]

0
768

Podczas dzisiejszych kolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości bieli i czerwieni było znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Stało się tak za sprawą parasoli podarowanych mieszkańcom i gościom przez Miejski Dom Kultury, który realizując projekt „Zagrajmy jak w 1918 roku”, sprawił, że tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości były weselsze i bardziej urozmaicone.

Tradycyjnie rozpoczęły się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, gdzie po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego delegacje reprezentujące samorządy, jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, instytucje, partie polityczne i inne ugrupowania złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą „Poległym obywatelom miasta Koła za wolność ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945.

Następne wszyscy zebrani, w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP w Kole, udali się w kierunku starówki, gdzie najpierw złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1956 w byłej siedzibie NKWD i UB, a następnie przy pomniku „Poległym bojownikom o wolność ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945. Tam też, po przemówieniach dyrektora MTC, Tomasza Nuszkiewicza i starosty kolskiego, Wieńczysława Oblizajka, w pięknym geście wypuszczonych zostało 100 gołębi.

Ostatnia odsłona dzisiejszych uroczystości miała miejsce w kościele farnym, gdzie przed mszą świętą odprawioną w intencji ojczyzny, w montażu słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kole.

Uroczystości związane z uczczeniem 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całym powiecie. W poszczególnych gminach miały one podniosły charakter i, podobnie jak w Kole, towarzyszyła im modlitwa, występy dzieci i młodzieży oraz okolicznościowe koncerty. Udało się nam być na obchodach w gminie Babiak, gdzie w godzinach popołudniowych, po złożeniu kwiatów oraz eucharystii, odbył się koncert Dariusza Bagińskiego i Jarosława Kołodziejka, oraz w gminie Osiek Mały. W tym samorządzie, po części oficjalnej na cmentarzu i przed budynkiem urzędu oraz modlitewnej w kościele w Dębach Szlacheckich, przed zebranymi w domu strażaka wystąpili uczniowie z Łuczywna, Osieczanki, Zespół Śpiewaczo-Muzyczny Gama z Witowa oraz Orkiestra Dęta z Dębów Szlacheckich.

Poniżej bogata galeria zdjęć. Zapraszamy.