Nadnerzanki świętowały 15-lecie działalności artystycznej

0
217
79189976_1567745776700919_5082326722246868992_o

W tym roku zespół folklorystyczny Nadnerzanki obchodzi 15-lecia działalności. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Dąbiu odbyło się jubileuszowe spotkanie. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu zaproszonych gości, którzy przez wszystkie lata współpracowali i wspierali działalność zespołu. Nie mogło również zabraknąć zaprzyjaźnionego zespołu śpiewaczego Dobrowianki.

Zespół Nadnerzanki powstał z inicjatywy ówczesnej dyrektor MGOKiBP Zofii Kaźmierskiej, przy ogromnym wsparciu ówczesnego burmistrza Stanisława Gralaka. Pierwsze próby polegały na przypomnieniu starych melodii ludowych i doborze repertuaru, czym do dziś zajmuje się Barbara Jedyńska, Kierownikiem zespołu jest Eugeniusz Kuliński – akordeonista, a skład zespołu to: Teresa Augustyniak, Krystyna Chwiałkowska, Teresa Grzyb, Barbara Jedyńska, Jadwiga Lewandowska, Zofia Łukowiak, Teresa Niewiadomska, Elżbieta Niszczak, Danuta Owczarek, Róża Świątek, Bożena Żurawik, Eugeniusz Kuliński, Jan Mintus, ⴕ Zdzisław Owczarek.

Nadnerzanki występuje na scenach gminnych, powiatowych, wojewódzkich a nawet krajowych. Brały udział m.in. w Festiwalu Kapel i Zespołów Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnych ku Czci Matki Jedności i Królowej Pomorza w Piasecznie. Każdy rok działalności grupy to kolejne występy, sukcesy i nagrody. Dużym osiągnięciem jest nagranie płyty. Zespół może się pochwalić licznymi pucharami, dziesiątkami dyplomów, nagrodami rzeczowymi i finansowymi.

Jubileusz był okazją do życzeń, podziękowań a także rozmów, wspomnień i wspólnych śpiewów.

źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Dąbiu