Nacisnęli przycisk! Rozpoczęło się wielkie wiercenie! [FOTO]

0
560

W Chojnach, na działce należącej do miejskiego samorządu, wczoraj po południu, oficjalnie zainaugurowano rozpoczęcie prac wiertniczych, których celem jest dotarcie do wód termalnych. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wciśnięcie przycisku uruchamiającego ogromne wiertło, które ma dotrzeć na głębokość 3.600 metrów.

Z udziałem wielu zaproszonych gości oraz grupy mieszkańców odbyło się wczoraj uroczyste uruchomienie wiertła, które ma dotrzeć na głębokość 3.600 metrów w celu poszukiwania i rozpoznania wód termalnych w Chojnach. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicewojewoda województwa wielkopolskiego Marlena Maląg, poseł na Sejm RP, Leszek Galemba, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Zofia Itman, a także przedstawiciele samorządów miejskiego z wiceburmistrz Elżbietą Modrzejewską oraz starostą kolskim, Wieńczysławem Oblizajkiem. Na tę niecodzienną uroczystość przybyli także radni, przedstawiciele wykonawcy prac wiertniczych, szefowie wielu instytucji, organizacji i spółek miejskich, a także pracownicy magistratu oraz grupa mieszkańców. Mimo zapowiedzi, nie było niestety reprezentanta Ministerstwa Środowiska ani Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale pismo, które do uczestników spotkania i mieszkańców ziemi kolskiej wystosował wiceminister Mariusz Orion Jędrysek odczytała Zofia Itman.

Tak, jak to zwykle bywa przy okazji tego typu spotkań, również i tym razem nie obyło się bez przemówień pełnych gratulacji, podziękowań i życzeń. – Za chwilę rozpoczną się prace wiertnicze i mam nadzieję, że nasze marzenia staną się faktem, i okaże się, że to, co było wcześniej zaplanowane, zostanie osiągnięte. Plany dotyczące odwiertu trwały bardzo długo. Dopiero w 2014 roku pan burmistrz Stanisław Maciaszek podjął działania w celu przygotowania projektu inwestycji, a dziś nadszedł dzień, w którym inwestycja zaczyna być realizowana – powiedziała wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska, zaznaczając udział w zadaniu i pomoc ministra Mariusza Jędryska, prezesa NFOŚiGW, Artura Michalskiego oraz posła Leszka Galemby. – Niezmiernie się cieszę, bo to wielkie wydarzenie. To inwestycja pieczołowicie przygotowywana i niezwykle ważna, wpisująca się w politykę premiera Mateusza Morawieckiego. Będziemy jej kibicować i śledzić badania. Mamy nadzieję, że inwestycja w przyszłości będzie realizowana, a energia ze źródeł geotermalnych będzie właściwie wykorzystana – mówiła wicewojewoda, Marlena Maląg. – Odwiert ten będzie w Wielkopolsce najgłębszym. 3.600 metrów w głąb ziemi to potężne przedsięwzięcie, które jest finansowane ze środków rządowych. Życzmy sobie wzajemnie, by Wielkopolska odniosła ten sukces, żebyśmy za jakiś czas mogli się tu spotkać i wody termalne były w tym miejscu wydobywane – dodała. – To nie opowieść wirtualna, to dzieje się naprawdę. To początek, ale widać też i koniec – zaznaczył poseł Leszek Galemba, deklarując dalszą pomoc. – Obiecuję że następne przedsięwzięcia w naszej małej ojczyźnie też będą wspierane. Gratuluję wszystkim, bo wszyscy przyczyniliśmy się do tego sukcesu. To dzień, który zapamiętamy, a inwestycja ta przyczyni się do rozwoju Koła.

Kolejny mówca, przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Artur Szafrański, wspomniał natomiast byłego burmistrza Jerzego Przybylskiego, podkreślając, że 20 lat temu, za jego kadencji, rozpoczęto starania o budowę kolskiej geotermii i udało się nawet pozyskać dofinansowanie na ten cel, ale do realizacji nie doszło. – Bardzo się cieszę, że ten moment jednak nastąpił. Lepiej późno niż wcale. Bardzo chciałbym podziękować także koleżankom i kolegom z Rady Miejskiej w Kole, że podjęli odważną decyzję o wpisaniu tego zadania do realizacji – powiedział, podkreślając też udział w przygotowaniach wiceburmistrz Elżbiety Modrzejewskiej, z którą podpisywał umowę o dofinansowanie w siedzibie NFOŚiGW. – Niech ten upalny dzień będzie świadczył o tym, że pod tą pokrywą, na której dziś stoimy, jest woda o temperaturze wrzenia, i niech ponownie o Kole będzie głośno w pozytywnym tego słowa znaczeniu – skonkludował szef organu uchwałodawczego. – Jestem przekonany, że na naszych oczach dzieje się historia. Ta inwestycja to jest coś, co zmieni przyszłość tego miasta w sposób trwały i bardzo pozytywny. Geotermia to niewątpliwie jedno z najlepszych źródeł energii i wpisuje się w aktualny program polityki energetycznej. Poza tym przełoży się na komfort, jakość i przede wszystkim zdrowie mieszkańców oraz następnych pokoleń – powiedział na koniec prezes G-Drilling SA, Arkadiusz Biedulski, gratulując samorządowcom i mieszkańcom tego przedsięwzięcia. – Ze strony firmy mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby ten projekt zakończył się sukcesem. Jestem przekonany, że za kilka miesięcy tę gorącą wodę uda się nam wydobyć i sukces ten będziemy mogli świętować.

Po przemówieniach ks. kanonik Władysław Waszak dokonał poświęcenia urządzeń wiertniczych, a następnie zaproszeni goście razem wcisnęli guzik, który uruchomił ogromne wiertło. Zjechało ono ze szczytu wieży i wbiło się w ziemię.

Teraz pozostaje tylko czekać na dalsze wydarzenia i pierwsze dane odnośnie temperatury wód w Chojnach.