Miejscy radni zdecydowali. Ryszard Sowiński zasłużony dla Koła

0
148

Rada Miejska w Kole podjęła uchwałę o nadaniu Ryszardowi Sowińskiemu pośmiertnie odznaki „Zasłużony dla Miasta Koła”. Tytuł ten nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom pozarządowym lub innym jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej, które całokształtem swej działalności zawodowej lub społecznej albo realizacją swoich zadań przyczyniły się do rozwoju i promocji bądź znaczącej poprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców Koła.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przyjętej uchwały, o nadanie tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta Koła” Ryszardowi Sowińskiemu wnioskował burmistrz Krzysztof Witkowski oraz grupa 5 radnych Rady Miejskiej w Kole. Podczas posiedzenia Komisja Honorowa, 29 września br., pozytywnie zaopiniowała te wnioski.

Ryszard Sowiński urodził się w Gnieźnie. Do Koła przeprowadził się w listopadzie 1974 roku i podjął pracę w tutejszych zakładach mięsnych. Od 1 grudnia 1975 roku do 30 listopada 1976 roku pełnił funkcję kierownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole. Od 1 grudnia 1976 roku był pracownikiem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Koninie z miejscem pracy i zatrudnienia w Kole. Do 31 grudnia 1991 roku pełnił funkcję koordynatora sportu i rekreacji w Kole.

Ryszard Sowiński został wyróżniany odznaką „Za Zasługi w Rozwoju Miasta Koła” i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. W roku 1986 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Ryszard Sowiński był założycielem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Sokół” w Kole oraz pomysłodawcą i organizatorem Biegów Warciańskich. Wraz z członkami TKKF „Sokół” rozpowszechniał w mieście piłkę ręczną, biegi masowe, tenis stołowy, kometkę i piłkę nożną kobiet. Jego wielką miłością sportową była piłka ręczna, dyscyplina, w której był zawodnikiem drużyn „Start” Gniezno oraz MZKS „Start – Olimpia” Koło, wieloletnim trenerem, wychowawcą wielu pokoleń zawodników, jak również sędzią tej dyscypliny sportu. Ryszard Sowiński był bardzo lubiany i szanowany w środowisku lokalnym.

Wręczenie tytułu rodzinie odbędzie się niebawem.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here