Łopaty wbite! Finał prac na koniec 2022 roku

0
329
DSC00629

Łopaty zostały wbite, a to oznacza, że już niebawem rozpoczną się prace przy ważnej i bardzo kosztownej kolskiej inwestycji. Od 29 marca br. Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kole ma pozwolenie na budowę, zatem aktualnie trwa organizacja placu pod inwestycję. Jest nią rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja doszła do skutku. Towarzyszyły jej pewne perturbacje, więc tym bardziej chciałbym pogratulować jej panu prezesowi. Modernizacja oczyszczalni ścieków jest po geotermii najdroższym przedsięwzięciem w naszym mieście. Miejmy nadzieję, że zakończy się dla nas pozytywnym skutkiem – powiedział burmistrz Koła Krzysztof Witkowski, gdy dziś wraz z prezesem MZWiK-u oraz przedstawicielami wykonawcy robót WUPRINŻ SA – lidera konsorcjum w Poznaniu symbolicznie wbił szpadel w ziemię na terenie spółki.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli wykonawcy robót pierwszy etap przedsięwzięcia został pomyślnie zrealizowany i na tę chwilę nie widzą żadnych zagrożeń, by budowa nie miałaby być zakończona w planowanym terminie, czyli do końca 2022 roku.

Kolska oczyszczalnia ścieków ma 40 lat. – Wiele z jej urządzeń i budynków jest w kiepskim stanie. Obawa katastrofy ekologicznej spowodowała, że nasi poprzednicy zdecydowali się na to, by oczyszczalnię rozbudowywać. Okoliczny przemysł bardzo dobrze się rozwija, więc tym bardziej musimy mieć zakład, który będzie spełniał wszelkie wymogi. Wiadomo, że te europejskie są bardzo wyśrubowane, zatem, aby nie płacić kar, musieliśmy zdecydować się na rozbudowę oczyszczalni – powiedział prezes Robert Gajda, zaznaczając, że przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie środki unijne.

Przedsięwzięcie realizowane będzie z dotacji pozyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pula pozyskanych środków wynosi 30 milionów złotych. Do sfinansowania zadania wartego ponad 56 mln złotych posłuży też pożyczka na preferencyjnych warunkach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie niemal 14 mln złotych. Brakującą sumę spółka pokryje z własnego budżetu.

Czytaj także: Rusza modernizacja oczyszczalni. Zakończenie planowane w grudniu 2022