Laureaci II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” na trasie Litwa-Łotwa- Rosja

0
126

W nocy z 29 na 30 sierpnia 2018 roku rozpoczęła się wyprawa edukacyjna laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. ZSRCKU im. St. Staszica w Kościelcu reprezentowała drużyna w składzie: Zofia Bartczak, Aleksandra Grabska (uczennice klasy II Te o profilu prawno-mundurowym) oraz koordynator, Aneta Gorzkowska. Pod opieką przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komendy Głównej Policji laureaci konkursu wyruszyli w trasę Litwa-Łotwa-Rosja.

Uczestnicy zwiedzili Ejszyszki, gdzie Polacy stanowią 90 procent mieszkańców, oraz miejsca związane z Józefem Piłsudskim, m.in. Zułowo, gdzie się urodził,oraz kościół w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony, a także centrum Moskwy, w tym Plac Czerwony i Kreml, Dyneburg, Kowno, Troki, Ponary i Wilno.

Ponadto laureaci połączyli się z oficjalną delegacją przedstawicieli Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Moskwie, przedstawicieli Policji i Straży Granicznej i wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, a także uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Twerze przy tablicy poświęconej pomordowanym w byłej siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twerski Państwowy Uniwersytet Medyczny), pomniku Ofiar Represji, na cmentarzu w Trojeruczycy oraz przy tablicy upamiętniającej pobyt polskich funkcjonariuszy w klasztorze w Ostaszkowie. Podczas wszystkich uroczystości laureaci konkursu wystawiali posterunki honorowe i składali znicze oraz wystawili poczty sztandarowe.

źródło i zdjęcia: Aneta Gorzkowska, ZSRCKU w Kościelcu