Książka Władysława Zieleśkiewicza pt. „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018” z promocją w Teatrze Wielkim podczas jubileuszu!

0
1115

Książka autorstwa Władysława Zieleśkiewicza pt. „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018”, wydana staraniem Związku Piłki Ręcznej w Polsce, ukazała się 26 października br. podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wówczas to świętowany był setny jubileusz piłki ręcznej na ziemiach polskich z udziałem 1 600 osób, reprezentujących różne środowiska polskiego sportu oraz wielu zaproszonych gości. Na uroczystości obecny był także prezydent RP, Andrzej Duda, który patronował obchodom, oraz minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

Gospodarzem imprezy był prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a jednocześnie Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki. Publikacja „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018” była prezentem ZPRP dla wszystkich uczestników gali. Następnego dnia omawiana była w programie TVP Sport, gdzie podkreślano jej niezwykły charakter, dużą wartość merytoryczną i piękne wydanie.

Publikacja jest pokaźna. Liczy… 1 350 stron i zawiera ponad 1 000 fotografii. Pewna liczba egzemplarzy zostanie skierowana do sprzedaży za pośrednictwem ZPRP w Warszawie i zasili zbiory największych polskich bibliotek.

100 lat polskiej piłki ręcznej” to moja siódma propozycja książkowa dla kibiców i entuzjastów sportu oraz całego środowiska sportowego w naszym kraju. Po „Gwiazdach zimowych aren” (1992), „Encyklopedii sportów zimowych” (2002), „Historii polskiego hokeja na lodzie” (2006), 90 i 95 lat polskiej piłki ręcznej (2008, 2013) oraz „Polskiej siatkówce w liczbach” (2010) przyszedł czas na dużą jubileuszową pozycję związaną z handballem – pisze we wprowadzeniu autor, urodzony w Grzegorzewie, pracownik samorządowy Starostwa Powiatowego w Kole, od niedawna na emeryturze, działacz społeczny i animator kultury, Władysław Zieleśkiewicz.

Opracowanie jest zbiorem informacji o polskiej piłce ręcznej, o jej początkach i rozwoju na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Przedstawia historię zmagań o mistrzostwo kraju w piłce ręcznej siedmio- i jedenastoosobowej oraz w plażowej odmianie handballa i popularnej kiedyś hazenie. Część biograficzna pokazuje ludzi tworzących historię szczypiorniaka.

Publikacja zawiera 450 biografii najlepszych zawodniczek i zawodników oraz zasłużonych działaczy, trenerów i sędziów. Materiały tekstowe i zestawienia wzbogacone zostały ponad tysiącem fotografii przedstawiających znane osoby i istotne fakty z historii szczypiorniaka. Niektóre z nich, pochodzące z prywatnych zbiorów, nie były jeszcze nigdzie publikowane.