Książka Władysława Zieleśkiewicza pt. „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018” z promocją w Teatrze Wielkim podczas jubileuszu!

0
742

Książka autorstwa Władysława Zieleśkiewicza pt. „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018”, wydana staraniem Związku Piłki Ręcznej w Polsce, ukazała się 26 października br. podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wówczas to świętowany był setny jubileusz piłki ręcznej na ziemiach polskich z udziałem 1 600 osób, reprezentujących różne środowiska polskiego sportu oraz wielu zaproszonych gości. Na uroczystości obecny był także prezydent RP, Andrzej Duda, który patronował obchodom, oraz minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

Gospodarzem imprezy był prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a jednocześnie Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki. Publikacja „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018” była prezentem ZPRP dla wszystkich uczestników gali. Następnego dnia omawiana była w programie TVP Sport, gdzie podkreślano jej niezwykły charakter, dużą wartość merytoryczną i piękne wydanie.

Publikacja jest pokaźna. Liczy… 1 350 stron i zawiera ponad 1 000 fotografii. Pewna liczba egzemplarzy zostanie skierowana do sprzedaży za pośrednictwem ZPRP w Warszawie i zasili zbiory największych polskich bibliotek.

100 lat polskiej piłki ręcznej” to moja siódma propozycja książkowa dla kibiców i entuzjastów sportu oraz całego środowiska sportowego w naszym kraju. Po „Gwiazdach zimowych aren” (1992), „Encyklopedii sportów zimowych” (2002), „Historii polskiego hokeja na lodzie” (2006), 90 i 95 lat polskiej piłki ręcznej (2008, 2013) oraz „Polskiej siatkówce w liczbach” (2010) przyszedł czas na dużą jubileuszową pozycję związaną z handballem – pisze we wprowadzeniu autor, urodzony w Grzegorzewie, pracownik samorządowy Starostwa Powiatowego w Kole, od niedawna na emeryturze, działacz społeczny i animator kultury, Władysław Zieleśkiewicz.

Opracowanie jest zbiorem informacji o polskiej piłce ręcznej, o jej początkach i rozwoju na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Przedstawia historię zmagań o mistrzostwo kraju w piłce ręcznej siedmio- i jedenastoosobowej oraz w plażowej odmianie handballa i popularnej kiedyś hazenie. Część biograficzna pokazuje ludzi tworzących historię szczypiorniaka.

Publikacja zawiera 450 biografii najlepszych zawodniczek i zawodników oraz zasłużonych działaczy, trenerów i sędziów. Materiały tekstowe i zestawienia wzbogacone zostały ponad tysiącem fotografii przedstawiających znane osoby i istotne fakty z historii szczypiorniaka. Niektóre z nich, pochodzące z prywatnych zbiorów, nie były jeszcze nigdzie publikowane.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here