Koncert, płyta i wyróżnienia. 45 lat Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki! [FOTO, WIDEO]

0
534
Manufaktura Piosenki Harcerskiej Wartaki ma 45 lat. Jubileusz ten był wczoraj celebrowany w trzech częściach. Najpierw w harcówce odbyła się część oficjalna z udziałem wielu zaproszonych gości, przedstawicieli samorządów miejskiego i powiatowego oraz firm, instytucji i organizacji. Potem odbył się niemal 3-godzinny jubileuszowy koncert zakończony degustacją tortu, a na koniec – ponownie w harcówce – na śpiewaniu spotkała się wartakowska starszyzna.
Rocznica działalności Wartaków stała się okazją do wspomnień, gratulacji, życzeń i podziękowań połączonych z wręczeniem odznaczeń. A wszystko to z udziałem wielu zaproszonych gości, wśród których nie brakło m. in. wieloletniego przyjaciela Wartaków, barda Gdańska, druha Andrzej Starca, druha Tomasza Kujaczyńskiego, komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz władz samorządowych i wielu przyjaciół zespołu.
Brązowy Krzyż za Zasługi dla ZHP odebrał druh Jacek Adamczyk. Złota Honorowa Odznaka Harcerstwa powędrowała do Jerzego Biłasa, a Srebrną Honorową Odznakę Harcerstwa otrzymali: Szymon Czerwiński, Agata Dziedziczak, Jacek Dziedziczak, Katarzyna Hamiga, Wojciech Kasprzak, Czesław Marek, Jerzy Przybylski, Krzysztof Toruński, Roman Włodarczyk, Łukasz Żurawik, Karolina Żurawik i Marcin Żyliński. Ponadto, jak każdego roku, przy okazji Jesiennych Śpiewanek, wręczono odznaki Przyjaciela Wartaków. Otrzymali je Mirosław Nowacki, Milena Nowacka-Żylińska, Edyta Adamczyk i Sławomir Brzeg.
Zwykle przy okazji jubileuszu, do gospodarzy wędrują gratulacje i życzenia. Tak było także tym razem. Najpierw pod adresem druha Henryka Perzyńskiego, przewodniczącej rady wartakowskiej, Katarzyny Hamigi, do wszystkich członków zespołu, ciepłe słowa skierowali burmistrz Krzysztof Witkowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Tomasz Sobolewski, a w dalszej kolejności wicestarosta kolski, Sylwester Chęciński oraz szefowie firm, instytucji i organizacji, którzy wyrazili uznanie dla wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej, życząc przy tym kolejnych sukcesów. Nie brakło też prezentów, wśród których znalazł się dąb Wartak. Wyjątkowe drzewko zostanie zasadzone w towarzystwie 10 jodeł, symbolizujących 10 wartkowskich pokoleń, które rosną na placu przy kolskim MDK-u.
Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki” powstała w Kole w 1973 roku, na bazie utworzonego w 1969 roku zespołu artystycznego przy Szkole Podstawowej nr 2, prowadzonego przez nauczyciela i instruktora ZHP, Henryka Perzyńskiego. Pierwszą siedzibą zespołu był Dom Kultury w Kole, a od 1979 grupa istniała pod skrzydłami Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole. W 1994 roku Wartaki wróciły do MDK-u, a w 2000 roku otrzymały w użytkowanie pomieszczenie, w którym zorganizowały harcówkę. W 2005 roku w pożarze zespół stracił dużą część jej wyposażenia, ale zespołowi ostatecznie udało się wyjść z opresji. Na mocy porozumienia z samorządem miejskim i dyrekcją domu kultury Wartaki otrzymały w użytkowanie część MDK-u, w której siedzibę mają do dziś. W 2001 roku zawiązało się stowarzyszenie, które uregulowało status prawny zespołu.
Pod hasłem „Wartaki” kryje się historia nie tylko ruchu harcerskiego w Kole, bogata działalność artystyczna i wychowawcza, ale także zjawisko społeczne i wizytówka miasta. Dokonania grupy datuje się od 1980 roku, od kiedy stała się ona reprezentacyjnym zespołem Konińskiej Chorągwi ZHP. 45 lat Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki” to ponad 800 dzieci i młodzieży oraz koło 1.700 koncertów, występów i udziałów w imprezach okolicznościowych. Aktualnie w szeregach zespołu znajduje się 88 młodych ludzi: 16 biszkoptów, 51 małych wartaków oraz 21 członków X pokolenia.
Całą historię Wartaków, zobrazowaną archiwalnymi nagraniami i zdjęciami oraz wspomnieniami osób, które swoje życiowe ścieżki skrzyżowały z zespołem opowiedział jubileuszowy koncert. Trzygodzinna sentymentalna uczta zwieńczona została degustacją tortu oraz płytą, na której znalazło się 45 autorskich kompozycji Henryka Perzyńskiego.
Poniżej galeria zdjęć z wczorajszych jubileuszowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here