Kolski regionalista, Ewaryst Jaśkowski, skończył 85 lat

4
307

Ewaryst Jaśkowski, kolski regionalista i społecznik, obchodził 85. urodziny. Przyjął wiele życzeń, z bukietem i okolicznościowym dyplomem odwiedzili dostojnego jubilata burmistrz, Krzysztof Witkowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Tomasz Sobolewski. Przedstawiciele samorządu podziękowali jubilatowi za pracę pełną zaangażowania i pasji, i życząc jednocześnie kolejnych lat efektywnych działań.

Ewaryst Jaśkowski urodził się 10 marca 1934 roku w Przasnyszu, woj. mazowieckie. W Kole mieszka od 1956 roku. Przepracował zawodowo 49 lat. Był nauczycielem. Uczył matematyki w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kole. Był etatowym prezesem Oddziału Powiatowego ZNP, podinspektorem szkolnym w PPRN w Kole, kierownikiem Wydziału Spraw Wewnętrznych w PPRN w Kole, zastępcą dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych w Urzędzie Wojewódzkim w Koninie pełniąc tam równocześnie funkcję przedstawiciela Wojewódzkiego Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Był też zastępcą naczelnika Koła i ostatnio, na pół etatu, inspektorem do spraw oświaty w Urzędzie Miejskim w Kole, gdzie zaangażowany był w reformę oświaty i organizowanie gimnazjów.

Ewaryst Jaskowski zawsze był społecznikiem. Od wielu lat interesuje się działalnością samorządów i regionalistyką swego miasta i powiatu, a także historią Koła. Gromadzi materiały dotyczące regionu. Posiada własną bibliotekę, liczącą ponad półtora tysiąca książek, w tym wiele o tematyce lokalnej. Posiada wszystkie lokalne gazety, które ukazały się w Kole po 1990 roku oraz inne materiały dotyczące Koła i okolicy. Posiada wszystkie obwieszczenia wyborcze od 1990 roku w wyborach do rady miejskiej, powiatu i sejmiku oraz wykaz radnych miejskich (kadencjami i alfabetycznie) od okresu powojennego, czyli po 1945 r. Swoje zbiory chętnie udostępnia studentom piszącym prace magisterskie lub licencjackie o tematyce kolskiej.

W latach 1994-2003 był równocześnie rzecznikiem prasowym w urzędzie miejskim. W tym czasie osobiście opracował około 300 artykułów, ściśle współpracując z dziennikarzami lokalnej i regionalnej prasy oraz Radiem Konin. Za tę wzorową współpracę w roku 1996 uhonorowany został tytułem Rzecznika Roku 1995 nadanym przez wielką kapitułę przedstawicieli konińskich redakcji. Otrzymał wówczas dyplom i symboliczny złoty telefon. W 1989 roku na wzgórzach Jerozolimy zasadzono 5 drzew z jego nazwiskiem za realizację budowy pomnika w Kole poświęconego pamięci pomordowanych Żydów. W zakresie materiałów opublikowanych jest współautorem wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pt. Województwo Konińskie” z 1986 roku, autorem dwóch broszur kadencyjnych Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Kole, broszur o przeglądzie wydarzeń w mieście, autorem historii oświaty w Kole, publikacji o kolskich ulicach i ich patronach. Dokonał inwentaryzacji pomników i tablic pamiątkowych w Kole oraz grobów nauczycieli pochowanych na kolskim cmentarzu parafialnym. We wszystkich „Rocznikach Kolskich” publikuje kalendarium wydarzeń w Kole począwszy od 1990 roku. Opracował historię Miejskiej Orkiestry tej OSP. Jest współautorem wydawnictw ,,650 wydarzeń na 650 lat miasta Koła”, Z dziejów Żydów kolskich” oraz aktualnie przygotowywanego Kolskiego Słownika Biograficznego”.

Od ponad 50 lat jest filatelistą. Zgromadził tysiące znaczków polskich i zagranicznych. Posiada wiele odznaczeń państwowych, łącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznak lokalnych i resortowych oraz dużą ilość dyplomów i podziękowań, między innymi z ostatnich lat dyplom od prezesa OSP, Waldemara Pawlaka, za opracowanie dziejów orkiestry OSP oraz dyplom. otrzymany w grudniu 2013 roku od Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego „Nominowany do nagrody głównej za rok 2013”. Cała działalność regionalistyczna wspierana jest przez Stowarzyszanie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, którego jest aktywnym członkiem, oraz przez kolskie muzeum.

źródło i zdjęcie: Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

4 KOMENTARZE

  1. Drogiemu Solenizantowi składam najszczersze życzenia wszystkiego najlepszego, długich lat życia i aktywności w jak najlepszym zdrowiu.

  2. Drogiemu Solenizantowi składam najszczersze życzenia długich lat życia i aktywności społecznej w jak najlepszym zdrowiu.:)

  3. Drogiemu Solenizantowi składam najszczersze życzenia długich lat życia i aktywności społecznej w jak najlepszym zdrowiu.:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here