Kolscy strażacy mają nowy samochód ratowniczo-gaśniczy! [FOTO]

0
329
Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kole wzbogaciła się o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z osprzętem. Wartość pojazdu wynosi 1.097.000 zł, a jego zakup został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – fundusz wsparcia PSP w kwocie 447.000 zł, z dotacji celowej wojewody wielkopolskiego w wysokości 350.000 zł, za sprawą wsparcia udzielonego przez gminę Koło w kwocie 200.000 zł oraz dzięki środkom z budżetu Powiatu Kolskiego na sumę 100.000 zł.
W 2018 roku KP PSP w Kole otrzymała dodatkowe środki finansowe na łączną kwotę 131.736 zł, które pochodziły z rezerwy celowej (126.736 zł) oraz dotacji wojewody wielkopolskiego (5.000 zł). W ramach tych funduszy zakupiono dodatkowy sprzęt służący do akcji ratowniczych. Dokonano też remontu pojazdów ratowniczo-gaśniczych, przeprowadzono remont schodów wejściowych do komendy, przystosowano podjazd dla osób niepełnosprawnych, wymieniono 10 sztuk okiem i położono terakotę w garażach.
Uroczyste przekazanie pojazdu marki Man i jego poświecenie miało miejsce z udziałem zaproszonych gości, przy okazji narady podsumowującej ubiegłoroczne działania kolskich strażaków. Po wręczeniu kluczyków mł. bryg. Jackowi Wiśniewskiemu przez posła na Sejm RP Leszka Galembę i zastępcę wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Arkadiusza Przybyłę, pojazd oraz sprzęt poświęcił ks. kanonik Wojciech Szczepankiewicz. Potem przyszedł czas na podziękowania dla tych, którzy przyczynili się do zakupu samochodu. Okolicznościowe grawertowy odebrali poseł na Sejm RP, Leszek Galemba, zastępca wielkopolskiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, starosta kolski, Robert Kropidłowski oraz wójt gminy Koło, Mariusz Rybczyński.
Krótką uroczystość zwieńczyła prezentacja dźwiękowo-świetlna wozu oraz pamiątkowe zdjęcie gości z nowym autem w tle.
Zanim jednak oficjalnie pojazd trafił do kolskich ratowników, odbyła się narada podsumowująca ubiegłoroczne działania. Po zaprezentowaniu statystyk i informacji podanych przez komendanta KP PSP w Kole, bryg. Krzysztofa Żurawika, zaproszeni goście podziękowali strażakom za ofiarną służbę i zaangażowanie. Bardzo pozytywnie wyrazili się o pracy kolskich strażaków. Mieli ku temu powody, bowiem, mimo że zdarzeń w 2018 roku było więcej, to rannych i ofiar mniej. – O 142 zdarzenia wzrosła ich liczba w porównaniu z rokiem 2017. Było ich 1255. Pożarów zanotowaliśmy 376, miejscowych zagrożeń – 814, a fałszywych alarmów – 65. Najwięcej zdarzeń, jak zresztą każdego roku, było na terenie Koła. Poza miastem liderami są miasto i gmina Kłodawa oraz gminy Babiak i Kościelec – powiedział bryg. Żurawik, dodając, że dobrą informacją jest ta o spadku liczny ofiar śmiertelnych i rannych. W 2018 roku było ich 7, czyli o 4 mniej niż w roku wcześniejszym. Żadnej nie odnotowano w pożarach i zdarzeniach z tlenkiem węgla. Do tego przyczyniły się na pewno akcja informacyjna o montażu czujek oraz działania prewencyjne i edukacyjne skierowane do mieszkańców powiatu kolskiego.
Poniżej galeria zdjęć z uroczystego przekazania i poświęcenia samochodu oraz narady.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here