Kolscy radni przyjęli budżet… na nowym sprzęcie!

0
156
DSC04499

Procedowanie nad tegorocznym budżetem Koła zakończyło się jednomyślnym przyjęciem projektu przez miejskich rajców. Posiedzenie to było pierwszym, podczas którego radni obradowali przy użyciu nowego profesjonalnego sprzętu z oprogramowaniem dla jednostek samorządowych, dostosowanego do aktualnych przepisów prawa. Zatem to była pierwsza e-sesja!

E-sesje zastąpią dotychczasowy, tradycyjny sposób przygotowania i prowadzenia obrad. Najważniejsza korzyść z zakupu sprzętu to oszczędność i ochrona środowiska, a dla członków organu stanowiącego sprawniejszy dostęp do wszystkich materiałów. Jest też korzyść dla mieszkańców. Chodzi o transparentność i przejrzystość oraz łatwiejszy wgląd w pracę członków organu uchwałodawczego. System zapewni także bezpośrednią transmisję obrad, pokaże wyniki głosowań, a po sesji umożliwi przejrzenie uchwał, protokołów i dokumentów.

W odnoszeniu do samego planu finansowego Koła na 2020 rok burmistrz Krzysztof Witkowski zaznaczył, że jest to budżet racjonalnego rozwoju. – Ale, co najważniejsze, budżet nieprzewidujący deficytu. Wszystkie zadania samorządu są zaplanowane, również inwestycyjne, głównie te, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że co miesiąc będziemy budżet poprawiać w miarę możliwości i pozyskiwanych kolejnych środków. Na pewno będę proponował radnym przesunięcia i zmiany. Myślę, że obecnej sytuacji samorządu, inwestycje będą wykonywane, a środki zewnętrzne nadal będziemy pozyskiwać – skomentował włodarz, dodając, że jest zadowolony z projektu planu finansowego, jak również z tego, że został on przyjęty jednogłośnie. – Dziękuję państwu radnym za jego uchwalenie. To nasza wspólna praca i wspólne dzieło, wypracowane w toku długiej dyskusji i konsensusu.

W najważniejszych liczbach kolski budżet przedstawia się następująco. Po uwzględnieniu autopoprawek, dochody ogółem wynoszą 109 197 147,80 złotych. Wydatki natomiast opiewają na 108 318 035,83 złotych. Na zadania majątkowe samorząd ma zamiar wydać 4 646 932,64 złote.

W wykazie przedsięwzięć inwestycyjnych znajdują się: przebudowa ulicy Grodzkiej, wykupy gruntów, wniesienie wkładu pieniężnego i objęcie dodatkowych udziałów w spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. w Kaliszu i budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla gminy miejskiej Koło. Ponadto uwzględniona jest pomoc dla Powiatu Kolskiego na realizację dwóch zadań, a mianowicie dokończenie rozbudowy ulicy Nagórnej oraz budowa sygnalizacji świetlnej wraz z oznakowaniem i korektą geometrii skrzyżowania alei Jana Pawła II i ulic Powstańców Wielkopolskich oraz Powstania Warszawskiego w Kole.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, jak również wszystkie komisje stałe komisje Rady Miejskiej w Kole, o przedstawionym projekcie wypowiedziały się pozytywnie.