W Kole i Kłodawie odbyły się kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków

0
388

W Kole i Kłodawie miały miejsce kwesty na cmentarzach. W Kole na renowację zabytkowych nagrobków środki zbierane były po raz szesnasty, w Kłodawie – po raz czwarty. W tym roku pogoda nie oszczędzała kwestujących, ale mimo to mogą być zadowoleni z efektów. Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na ratowanie kolejnych zabytkowych grobów.

Po raz 16. członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą kwestowali na kolskich nekropoliach. Coroczna kwesta ma szczytny cel. To ratowanie zabytkowych grobów znajdujących się na lokalnych cmentarzach. Pierwszego dnia, w niedzielę, 29 października, obecni byli na cmentarzu parafialnym. Od 9.00 rano, przy wyjątkowo nieprzystrajającej pogodzie zachęcali osoby odwiedzające groby bliskich do wsparcia charytatywnej akcji, natomiast dziś, 1 listopada, od godz. 10.00, kwestowali na cmentarzu ewangelickim. Od czterech lat w kweście uczestniczą także uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Kole. W tym roku również byli obecni i wspierali członków SPMKnW. Pierwszego dnia kwestujący zgromadzili 821 zł. Dziś natomiast udało im się zebrać 522 zł.

Kwesta cmentarna odbyła się także w Kłodawie. Również w tym mieście mieszkańcy, którym na sercu leży piękno zabytkowych nagrobków, postanowili, że zrobią wszystko, by zebrać jak najwięcej środków. Była to już 4. kwesta. Wzięło w niej udział ponad 60 osób, wśród których znaleźli się członkowie Towarzystwa Samorządowego, jego sympatycy oraz osoby znane z życia publicznego miasta i gminy Kłodawa. Kwestowali trzy dni, w niedzielę, 29 października, wczoraj i dziś. W sumie zebrali 7.864,77 zł, i co prawda, nie pobili rekordu ubiegłorocznej kwesty (8.056 zł), to jednak wynik jest naprawdę imponujący, zważywszy na fakt, że w niedzielę aura ich nie rozpieszczała.

Pierwsza kłodawska kwesta odbyła się w 2014 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia był ówczesny senator RP, Ireneusz Niewiarowski. W celu przygotowania zbiórki zwrócono się o pomoc do Towarzystwa Samorządowego, które znane jest z wielu obywatelskich akcji. Przez kilka lat kłodawianom udało się przywrócić świetność wielu historycznym nagrobkom. O tych, które udało się uratować, można przeczytać na stronie internetowej http://www.klodawskiecmentarze.pl/

zdjęcia: Towarzystwo Samorządowe, LO w Kole, okrągłemiasto.pl