„Jedna za miliard, miliard za jedną” w Kole [FOTO]

0
260
DSC05343

To była czwarta kolska edycja akcji „Nazywam się Miliard. One Billion Rising”. W Polsce jej organizatorem jest Fundacja Feminoteka, a w Kole – Adrianna Brzoska – koordynatorka organizacji w naszym mieście.

Rozpoczęła się przebojem Kayah „Ramię w ramię”, a potem zebrane przez budynkiem panie zatańczyły do polskiej i angielskiej wersji piosenki towarzyszącej akcji od lat. W drugiej części, w budynku ratusza, o przemocy w świetle prawa mówił radca prawny Maciej Rosiak, prelekcję pt. „Zrozumieć przemoc” wygłosiła specjalista ds. przeciwdziałania przemocy Maria Ugarenko-Kupińska, a instruktaż samoobrony poprowadzili funkcjonariusze KPP w Kole, Cały czas dyżur pełniła przedstawicielka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nasza akcja ma formę tańca. Tańcząc czujemy energię, która daje siłę do działania. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, domagamy się zmiany definicji gwałtu. Chcemy, by to nie kobieta musiała udowadniać, że w jakiś sposób zaprotestowała, nie wyraziła zgody na seks, kontakty intymne, ale żeby to sprawca udowodnił, że była zgoda z jej strony. Akcją przekazujemy społeczeństwu, że tylko „tak” oznacza zgodę, że seks bez zgody to gwałt. Obalamy mity i stereotypy na temat przemocy seksualnej, które przerzucają winę i odpowiedzialność za gwałt ze sprawcy na pokrzywdzoną. Będziemy powtarzać do skutku, że to nie spódniczka gwałci, ale gwałciciel – mówiła prowadząca taniec Ada Brzoska.Badania amerykańskie wskazują, że około 25 do 30 procent kobiet raz z życiu było ofiarą gwałtu. Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska. Szacuje się, że około 11,5 procent polskich kobiet, czyli około 1,5 miliona w wieku od 18 do 70 lat, padło ofiara gwałtu lub próby zgwałcenia. Najczęstsze wyroki za gwałt to wyroki w zawieszeniu – między 30 a 40 procent, wyroki między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13 procent gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na 2 lata, z czego niemal 60 procent w zawieszeniu. Z danych wynika, że polskie sądy są dwa razy łagodniejsze dla gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich. To się musi zmienić.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here