Jakość, parametry i wydajność wody pozwalają spać spokojnie

0
190
DSC00947

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Kole zakończył inwestycję pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Kole przy ulicy Zawadzkiego”. Burmistrz Koła Krzysztof Witkowski wraz z prezesem MZWiK-u Robertem Gajdą, a także prezes zarządu firmy wykonującej inwestycję, Hydro-Marko, Marią Plutą i dr. hab. inż. Politechniki Śląskiej prof. Jolantą Gumińską, zaprosili na konferencję prasową w celu poinformowania o efektach prac.

Zgodnie z harmonogramem, inwestycja miała zakończyć się 28 lutego 2015 roku. Niestety, nie udało się. – Projekt trwał od 2013 roku, ale nie został zakończony. W 2016 roku MZWiK wszedł w spór z wykonawcą ze względu na parametry techniczne wody, których nie mogliśmy spełnić – poinformował prezes Robert Gajda, dodając jednak, że ostatecznie udało się sprawę doprowadzić do szczęśliwego finału. – Najważniejsze, że w tym roku podpisaliśmy ugodę i inwestycję zakończyliśmy.

Projekt został przyjęty z zadowoleniem przez Państwową Inspekcję Sanitarną. – Ogółem wszystkie warunki, jeśli chodzi o jakość wody i jej parametry, były wcześniej spełnione, ale nie mieliśmy zapewnionej odpowiedniej wydajności. W tej chwili jest spełniona i cieszymy się, że mieszkańcy nie muszą obawiać się niższego ciśnienia wody, a co za tym idzie, jej braku – dodał prezes Gajda.

Z informacji podanych podczas konferencji wynika, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o jakość wody oraz wydajność stacji. – Pierwotnie założona technologia oparta o jeden stopień filtracji okazała się nieskuteczna. Dlatego firma Hydro-Marko dostawiła tzw. drugi stopień filtracji i dopiero po uzupełnieniu tego układu technologicznego możliwe było uzyskanie prawidłowej jakości wody przy zakładanej maksymalnie wydajności 330 msześć. na godzinę – powiedziała prof. Gumińska. – W kwestii poziomu stężenia zanieczyszczeń w wodzie uzdatnionej, jesteśmy daleko poniżej poziomu dopuszczalnego. Mieszkańcy naprawdę mogą się czuć bezpiecznie. Z punktu widzenia technologa układ pracuje poprawnie. Drugi stopień filtracji pracuje w pełnej automatyce, co jest dużym plusem instalacji. Pełna dobowa wydajność stacji obecnie znacząco przekracza zapotrzebowanie dla miasta Koła. Jest jeszcze duża rezerwa, którą można wykorzystać – zapewniła profesor Gumińska. – Cieszy mnie, że tematy, które nie były załatwione, są w tej chwili na dobrej drodze. Prezes spółki znajduje dla nich pozytywny finał i idziemy do przodu – skomentował burmistrz.Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnego finału. Paramenty wody są bardzo dobre, wydajność pełna, stacja dobrze funkcjonuje, a mieszkańcy Koła i my, możemy spać spokojnie – dodała prezes zarządu Hydro-Marko Maria Pluta.

Ważnym aspektem podpisania ugody i zakończenia inwestycji jest rozliczenie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udzielił na to zadanie pożyczki.

Przy okazji spotkania z mediami, prezes Robert Gajda poinformował, że Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Kole ma nową stronę internetową https://mzwik-kolo.pl. Jest ona przejrzysta, dostosowana do potrzeb osób niedowidzących, z możliwością powiększania i pomniejszania czcionki lub włączenia trybu wysokiego kontrastu. Jest dostosowana do wyświetlania jej na wszystkich urządzeniach mobilnych. Ponadto prezes zachęcał, w trosce o nasze środowisko, do korzystania z e-faktur.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here