Ile przestępstw i jakie, czyli stan bezpieczeństwa w 2019 roku w gminie Babiak

0
179
DSC05059

Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie działania Posterunku Policji w Babiaku w ubiegłym roku był jednym z punktów obrad minionej sesji Rady Gminy Babiak. Najważniejsze informacje w tym zakresie rajcom, sołtysom oraz zaproszonym gościom przekazał I zastępca komendanta powiatowego policji mł. inspektor Jacek Brzęcki.

Posterunek Policji w Babiaku utworzony został w kwietniu 2004 roku. Jego kierownikiem jest asp. sztab. Piotr Stawicki.

W roku 2019, na terenie gminy Babiak, stwierdzono 66 przestępstw, w stosunku do 51 w roku 2018. Wykrywalność prezentuje się na poziomie 80 procent i jest dwa punkty procentowe niższa niż w roku wcześniejszym.

Przestępstw przeciwko mieniu, czyli kradzieży, kradzieży z włamaniem i uszkodzenie mieniana terenie gminy Babiak stwierdzonych zostało 12, a ich wykrywalność wyniosła 60 procent. Wśród tych dwunastu, cztery przestępstwa to uszkodzenie mienia. Po tyle samo wykryto kradzieży z włamaniem oraz kradzieży.

W zakresie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu odnotowano dwa przypadki. Dotyczyły one naruszenia czynności narządów ciała powyżej 7 dni. Wykrywalność wyniosła 100 procent. W zakresie przestępstw narkotykowych ujawniono dwa, które także zostały wykryte.

Na terenie działania Posterunku Policji w Babiaku nie stwierdzono takich przestępstw jak kradzież samochodu, rozbój, kradzież rozbójnicza, bójka czy pobicie, które – jak stwierdził mł. insp. Jacek Brzęcki – są najbardziej dokuczliwe społecznie.

Na gorącym uczynku złapanych zostało 20 osób, w tym 9 sprawców przestępstw kryminalnych i 11 kierowców pod wpływem alkoholu.

Nietrzeźwych kierujących pojazdem niemechanicznym ujawnionych zostało 16, podczas gdy w 2018 roku było ich tylko 7. Kierowców pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu nie ujawniono, a w 2018 było ich 7. W zakresie kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości ujawniono 14 osób. Rok wcześniej było ich 11.

W 2019 roku na terenie gminy Babiak wydarzyło się 41 kolizji drogowych i jeden wypadek. Nikt nie zginął. Jedna osoba została ranna. Głównymi przyczynami zdarzeń na drogach były nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowa zmiana kierunku jazdy oraz zwierzęta na jezdniach.

W roku 2019 ujawniono łącznie 631 wykroczeń, wobec 520 w roku 2018. W ubiegłym roku funkcjonariusze przeprowadzili 359 interwencji. Dla porównania w roku wcześniejszym było ich 376. Funkcjonariusze przeprowadzili 1 601 kontroli pojazdów.

W ubiegłym roku nie brakło akcji edukacyjnych, dotyczących bezpieczeństwa w miejscach publicznych, szkole, w środkach komunikacji publicznej, działalności gospodarczej, a także przemocy w rodzinie oraz ochrony dziedzictwa narodowego. W 2019 roku odnotowano dwa przestępstwa, którego sprawcami byli trzej nieletni.

Wyniki w zakresie pracy funkcjonariuszy Posterunku Policji w Babiaku były tylko nieznacznie niższe od uzyskanych w 2018 roku. Spadek wykrywalności rzędu 2,49 procent należy uznać jako nieznaczne wahnięcie, ale nie znaczy to, że nie wymagamy więcej. Ponadto policjanci podejmują wszelkie działania, aby na terenie posterunku zapewnić jak najwyższy stopień bezpieczeństwa – podsumował mł. insp. Jacek Brzęcki, dodając, że mundurowi podejmują działania ograniczające i eliminujące przestępstwa, również narkotykowe oraz te, na które narażone są osoby starsze. Mowa o wyłudzeniach na wnuczka, pracownika socjalnego itp.

Na koniec zastępca komendanta powiatowego policji w Kole, w imieniu insp. Artura Foryńskiego oraz własnym podziękował samorządowcom podziękowania za dobrą współpracę KPP w Kole z gminą Babiak. – Dziękujemy za pomoc, która jest nam udzielana. To wyraz zrozumienia dla potrzeb mundurowych. W ubiegłym roku współpraca z władzami gminy układała się na wysokim poziomie. Dzięki państwa uprzejmości dla posterunku został zakupiony oznakowany radiowóz. Pozyskaliśmy także alcoblock do wstępnego badania trzeźwości – dodał mł. insp. Jacek Brzęcki.

Przy okazji poinformował o planach zmiany siedziby KPP w Kole. – Z uwagi na warunki lokalowe, które nie przystoją policji w obecnych czasach, podejmujemy działania zmierzające do pozyskania działki i budowy nowej siedziby policji w Kole. Jednostka ma służyć mieszkańcom całego powiatu, więc chciałbym zwrócić się z prośbą o dalsze wsparcie i wyasygnowania środków finansowych, które umożliwiłyby doprowadzenie zadania do szczęśliwego finału.

Wójt w imieniu samorządu podziękował za ciepłe słowa dotyczące ubiegłorocznej współpracy, zaznaczając, że mądrą była decyzja do partycypowaniu w kwocie nieco ponad 40 tysięcy złotych w zakupie nowego pojazdu dla policji w Babiaku. – To przejaw dojrzałości samorządów powiatu kolskiego, bowiem w skali kraju samochodów takich, jaki trafił do Babiaka zakupiono 303, tymczasem powiatów jest około 350, co daje średnią poniżej jednego samochodu na powiat. A ja miałem przyjemność uczestniczyć w przekazaniu do posterunków w powiecie kolskim aż 6 samochodów, które zostały zakupione przy wsparciu lokalnych samorządów. To dowód na to, że dostrzegamy potrzebę działania dla bezpieczeństwa mieszkańców – powiedział wójt Wojciech Chojnowski. Odnośnie ewentualnego dalszego finansowego wsparcia wspomniał, że prośba będzie analizowana i stanie się przedmiotem dyskusji.