Henryk Wujec gościł w Kole [FOTO]

0
118
DSC
DSC

Henryk Wujec gościł w Kole. Legenda „Solidarności”, działacz opozycyjny, więziony w czasach PRL-u, spotkał się z mieszkańcami Koła z okazji 30. rocznicy pamiętnych wyborów parlamentarnych. Niezależnie od tego, czy elekcję z 1989 roku określa się mianem wolnej, czy częściowo wolnej, wybory te były przełomowe w naszej powojennej historii, zapoczątkowały zmiany ustrojowe, a w dalszej kolejności otworzyły nam drzwi, najpierw do NATO, a później do Unii Europejskiej.

Henryk Wujec gościł w Kole. Podzielił się wspomnieniami

O tym, jakie ścieżki prowadziły Polskę do wolności, o nastrojach w PRL-u, budzeniu się opozycyjnych nastrojów, strajkach, narodzinach NSZZ „Solidarność”, wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniach opowiadał Henryk Wujec. Z zebranymi w sali widowiskowej kolskiego MDK-u dzielił się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z wydarzeń towarzyszących zwoływaniu i obradom okrągłego stołu oraz wyborom z 4 czerwca 1989 roku.

Wspomnieniom Henryka Wujca towarzyszyła muzyka. Zebrami usłyszeli m. in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Izabeli Rybnik i Marcina Klaczyńskiego, które były swoistym wprowadzeniem w atmosferę przeżyć gościa. Przed zgromadzonymi wystąpił także chór Kantata. Zanim jednak Henryk Wujec podszedł do mikrofonu, głos zabrał organizator wydarzenia, burmistrz Koła, Krzysztof Witkowski. – Według mnie dziś musimy promować postawy bohaterskie. A ludzie pierwszej „Solidarności” często narażali swoje życie i byt swych rodzin dla wyższych idei, dla wolności. Promowaniu takich postaw służy dzisiejsze spotkanie i bardzo się cieszę, że pan Henryk Wujec, którego bardzo cenię, zechciał być dziś z nami – powiedział kolski włodarz.

W spotkaniu z legendą solidarności wzięły udział osoby reprezentujące różne opcje polityczne. Obecni byli także m. in poseł na Sejm I, III i IV kadencji oraz senator I, VII i VIII kadencji, a aktualnie prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski, poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz starosta kolski Robert Kropidłowski.

Poniżej galeria zdjęć z wczorajszego wydarzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here