Hańba! zagrała w Kole

0
410

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! po raz pierwszy zagrała w Kole, w rodzinnym mieście jednego z członków zespołu, Jakuba Lewickiego, czyli grającego na tubie Ignacego Wolanda. Ich koncert odbył się wczoraj, w Klubie 196.

Grupa powstała w Krakowie. Składa się z czterech muzyków występujących pod pseudonimami. To grający na banjo Andrzej Zamenhoff (Andrzej Zagajewski), na bębnie, grzebieniu i tamburynie, Adam Sobolewski (Mateusz Nowicki), a także mistrz tuby, Ignacy Woland (Jakub Lewicki) oraz akordeonista, Wiesław Król (Michał Radmacher). Wcześniej grali w innych zespołach folkowych, punkowych i metalowych. Pierwszy raz w takim składzie wystąpili wiosną 2013 roku w Krakowie. Już na początku koncertu w Kole rzucili hasło powrotu do 1937 roku i zaczęli grać muzykę, która łączy punk rock z miejskim folkiem i poezją międzywojnia. W swych tekstach poruszają trudne tematy społeczne, Nawiązują też do utworów m.in. Tuwima i Broniewskiego.

Zespół dużo koncertuje nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, na Słowacji. Dwukrotnie był w USA. Jest laureatem Nagrody Specjalnej im. Czesława Niemena podczas XVII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2014 roku.