W gminie Koło jest wielu zdolnych i utalentowanych uczniów

0
706

W gminie Koło jest wielu zdolnych i utalentowanych uczniów. Gmina Koło podsumowała pracę i osiągnięcia uczniów placówek oświatowych w roku szkolnym 2016/2017.

W Przedszkolu Publicznym w Powierciu odbyła się II Międzygminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. W zmaganiach sportowych wzięło udział 7 drużyn. Najlepsze okazały się przedszkolaki z Przedszkola Publicznego we Wrzącej Wielkiej. To oni wyjechali z pucharem i nagrodami. W Przedszkolu Publicznym we Wrzącej Wielkiej, już po raz czwarty, odbył się Międzygminny Konkurs Tańca pt. „Taniec z Przedszkolakami”. W kategorii dzieci w wieku od 5 do 7 lat – muzyka klasyczna – I miejsce zajęły wychowankowie z przedszkola w Powierciu. Natomiast w kategorii dzieci 3- i 4-letnich oraz w wieku od 5 do 7 lat w tańcu nowoczesnym bezkonkurencyjne okazały się przedszkolaki z Wrzącej Wielkiej, które zajęły trzy razy I miejsce, a dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Kiełczewie zajęły III miejsce w kategorii dzieci 4- i 5-letnich.

Wielkim sukcesem jest zajęcie II miejsca przez Martynkę Drzewiecką z Przedszkola Publicznego w Powierciu w XXII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Czerwonak 2017”.

W szkołach gminy Koło powrócono do tradycji konkursów z pucharem przechodnim. W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie zmierzyli się w kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum w następujących dziedzinach: z ortografii, matematyki i przyrody. Szkoła Podstawowa im. Tony’ego Halika okazała się mistrzem we wszystkich trzech kategoriach. Gimnazjum im. Idei Olimpijskiej w Sokołowie zdobyło puchar z matematyki i przyrody, a puchar za bezbłędne pisanie przypadł Gimnazjum im. Orła Białego w Powierciu.

Gmina Koło przeprowadziła IV Gminny Konkurs Fotograficzny. W tym roku hasłem przewodnim było życie szkoły. Spośród 34 uczestników wyłoniono zwycięzców. To Kacper Domowicz, Alicja Szurgot, Karolina Żywańska, Natalia Bagińska, Filip Biliński, Karolina Błaszkiewicz, Katarzyna Rybarczyk, Zuzanna Kos, Agnieszka Szymczak i Amelia Szacowna.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełczewie od kliku lat reprezentują gminę w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Natalia Bagińska została laureatką tegorocznego finału, w którym zajęła II miejsce.

Corocznie uczniowie Gimnazjum im. Idei Olimpijskiej startują w Turnieju Wiedzy na dworze Króla Kazimierza w Liceum Ogólnokształcącym w Kole. Adrian Pasternak zdobył srebrną tarczę z informatyki, Wiktoria Grygielska – brązową z wiedzy o społeczeństwie, a Zuzanna Dul – srebrną z matematyki i fizyki.

Uczniowie klasy 3a z gimnazjum w Sokołowie zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Niebieski Teatr” zorganizowanym przez Fundację Polskie Hotele Dzieciom. Celem konkursu było zaznajomienie młodzieży z problemem autyzmu. Program skierowany był do klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkolnictwa ponadgimnazjalnego. W konkursie wzięło udział 137 placówek z całej Polski. Gimnazjum im. Idei Olimpijskiej, jako jedyne gimnazjum, dostało się na podium i to na najwyższy stopień.

Co roku w Zespole Szkół im. Orła Białego w Powierciu propaguje się przywiązanie do tradycji świątecznych. Odbywa się tam gminny konkurs na najładniejszy stół wielkanocny i bożonarodzeniowy. W tym roku szkolnym dekorowano stoły wielkanocne.

W Gminnym Konkursie Pożarniczym w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Julia Jeziorska – SP Wrząca Wielka, a w kategorii gimnazjum najlepsza była Weronika Radzik – Gimnazjum w Powierciu, która następnie na szczeblu powiatowym stanęła na III miejscu podium.

Uczniowie szkół gminy Koło mogą poszczycić się wieloma osiągnięciami na płaszczyźnie sportowej. Alicja Szurgot – uczennica Zespołu Szkół w Powierciu zajmuje czołowe miejsca w turniejach tenisowych. Jest zdobywczynią podwójnego wicemistrzostwa Wielkopolski. W zawodach w piłce siatkowej, zarówno dziewczęta jak i chłopcy szkoły w Powierciu, stają na podium w rozgrywkach powiatowych i wojewódzkich.

Uczniowie SP we Wrzącej Wielkiej osiągają najwyższe lokaty w rozgrywkach Powiatu Kolskiego w Unihokeju Chłopców, Dziewcząt, halowej piłce nożnej „Mała Kolska Liga”, Mistrzostwach Powiatu Kolskiego w Piłce Ręcznej, Mistrzostwach Powiatu Kolskiego w rozgrywkach „Orlik Cup”. Uczniowie tejże szkoły również chętnie ćwiczą swoje umysły. Wiktoria Kawczyńska zajęła II miejsce, a Kacper Gębka I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kolskiego w Warcabach Klasycznych.

Gmina Koło jest także bardzo dumna z Julki Gradomskiej, która została finalistką Ogólnopolskiego Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Krakowie.

Pierwszy raz odbyło się wręczenie stypendiów wójta gminy Koło w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu gminy Koło. Przyznano 17 stypendiów, w tym za wyniki w nauce, sporcie i sztuce. Uczennicą z najwyższą średnią ocen (5,81) w gminie jest Julia Jeziorska z SP we Wrzącej Wielkiej.

źródło i zdjęcia: Urząd Gminy Koło