Eksponaty związane z Polą Negri na wystawie w czytelni PiMBP w Kole [FOTO]

0
147

Pola Negri – polska gwiazda Hollywood” – tak brzmi nazwa nowej wystawy, która od piątku, 27 października, gości w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Dariusza Racinowskiego – wiceprezesa Stowarzyszenia Młodzieżowy Klub Sportowy „Brdów”. Każdy może przyjść i je obejrzeć.

Stowarzyszenie MKS „Brdów” znane jest przede wszystkim z inicjatyw sportowych, ale bardzo aktywnie angażuje się także w przedsięwzięcia kulturalne. Takim jest organizacja wystawy ku pamięci polskiej gwiazdy, która swym talentem, urodą i elegancją podbiła Hollywood. – MKS „Brdów” powstał 10 lat temu i tak naprawdę zajmowaliśmy się wioślarstwem, ale 6 lat temu rozszerzyliśmy swoją działalność i zajęliśmy się także wydarzeniami o charakterze kulturalno-społecznym. Kierujemy je do osób w każdym wieku, również starszych oraz całych rodzin. A ze względu na to, że Pola Negri związana jest z Brdowem organizujemy rajdy rowerowe, pikniki, festyny sygnowane jej imieniem. Pamiętamy, by w rocznice urodzin i śmierci złożyć kwiaty przy domu, w którym spędzała wakacje. Teraz natomiast mamy przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole – powiedział prezes stowarzyszenia, Bartosz Mikołajczyk.

Eksponaty zaprezentowane w murach czytelni pochodzą z prywatnych zbiorów wiceprezesa Dariusza Racinowskiego. – Materiały związane z Polą Negri zbieram od 10 lat. Pola Negri interesowałem się od najmłodszych lat. W Brdowie dużo się o niej mówiło. Pamiętam osoby, które ją pamiętały i opowiadały o niej, nawet w mojej rodzinie. Mój dziadek czasami wspominał, że pamięta, jak jeździł do Brdowa i widywał młodą dziewczynę, która przyjeżdżała z Warszawy i spacerowała po Brdowie pięknie, elegancko ubrana, odróżniając się bardzo o miejscowych panien. Bardzo mu się podobała. To jedna z przyczyn, dla których zacząłem te materiały zbierać, choć nie tylko. Interesuje mnie bowiem wszystko, co dotyczy Brdowa. A historia Poli Negri z Brdowem jest związana. Potem zacząłem gromadzić wszystko, co z polską gwiazdą było związane – zdradził Dariusz Racinowski.

Pomysł zorganizowania wystawy w kolskiej czytelni to wspólny pomysł prezesów MKS „Brdów” i szefowej PiMBP w Kole. – Doszliśmy wspólnie do wniosku, że to dobry pomysł, by wystawa gościła w naszej bibliotece. Cieszymy się bardzo, że udało się ją przygotować. Dostępna będzie 3 tygodnie. Każdy, kto zechce ją zobaczyć, może do czytelni przyjść. Serdecznie zapraszamy, bo warto – powiedziała dyrektor Aleksandra Kowalska.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here