Dziś rozpoczynają się wakacje! Wypoczywajmy… z głową!

0
109
98341557_243157496755690_5324202633064349696_n

Dziś rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Czas relaksu nie zwalnia nas od racjonalnego myślenia i rozsądnych zachowań. Zadbajmy o to, by ten czas wspominać przyjemnie. W ramach tegorocznej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wielkopolscy policjanci przypominają o tym, jak zachowywać się nad akwenami.

Morze i jezioro to idealne miejsca na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno spuszczać dzieci z oczu. Należy korzystać ze strzeżonych kąpielisk i stosować się do obowiązującego regulaminu oraz zaleceń ratownika. Przestrzegajmy zasad związanych z możliwością kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona oznacza zakaz kąpieli. Warto pamiętać, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.

Zwracajmy uwagę na warunki atmosferyczne. Nie wchodźmy do wody, gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Pamiętajmy, że skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność zachowajmy nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Warto też zwrócić uwagę na słońce. Korzystajmy z kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętajmy również o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu. Ponadto nie należy wbiegać do wody, gdy ciało jest nagrzane. Nagła zmiana temperatur może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Nigdy nie kąpmy się po spożyciu alkoholu Kąpiel, choćby po jednym, małym piwie to potencjalne zagrożenie. Nie przeceniajmy swoich możliwości i umiejętności pływackich. Bawiąc się kolorowymi, dmuchanymi akcesoriami, które pomagają unosić się na wodzie, nie oddalajmy się od linii brzegowej.

Pamiętajmy o sprzęcie ratunkowym, Korzystając ze sprzętów pływających zwracajmy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wypływając rowerem wodnym, kajakiem lub łódką zawsze zakładajmy kapok lub kamizelkę ratunkową.

Zwracajmy uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe. Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzajmy okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

Wypoczywając pamiętajmy również o obowiązującym stanie epidemii. Korzystajmy z maseczek i starajmy się zachować dystans oraz unikać skupisk ludzkich.

źródło: KPP w Kole