Dzień Profilaktyki Zdrowotnej w Kole

0
107
IMG_2264

Inspekcja sanitarna świętuje 100-lecia istnienia oraz 65-lecia funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Polsce. Od stu lat misją Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dążenie do osiągnięcia pożądanych norm zdrowotnych poprzez zapobieganie licznym chorobom zakaźnym, monitoring jakości wody do picia czy kąpieli, nadzór nad warunkami higieny środowiska, pracy, nad warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia, procesami nauczania, wychowania i wypoczynku oraz poprzez prowadzenie profilaktyki zdrowotnej i promowanie zdrowego stylu życia.

Z okazji jubileuszu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole, chcąc przybliżyć tematykę zagadnień z jakimi zmaga się na co dzień, zorganizował konferencję z obszaru nadzoru nad warunkami higieny środowiska pt. „Bezpieczeństwo Zdrowotne Wody”. Podczas konferencji wykład wygłosił dr inż. Łukasz Weber – specjalista ds. technologii produkcji wody.

Obchodzony w tym roku Dzień Profilaktyki był okazją dla mieszkańców powiatu kolskiego do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych na krew utajoną w kale, diagnozujące nowotwór dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Odbyły się także, badania w kierunku wykrycia nowotworu prostaty. Z badań skorzystało ponad 100 osób.

Dzień 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. W związku z tym ponad 60 kobiet skorzystało z badań w kierunku nowotworu piersi w mammobusie. Między badaniami osoby chętne miały możliwość zmierzyć ciśnienie krwi, nauczyć się technik samobadania piersi, a także obejrzeć wystawę o historii kolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Uczestnicy badań chętnie brali udział w konkursie z krzyżówką. Spośród 39 prawidłowych rozwiązań wylosowano dwie laureatki. Nagrody ufundowali Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole oraz prywatny sponsor.

Jubileusz był również okazją do wręczenia długoletnim i zasłużonym pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole nadanych przez ministra zdrowia Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Odznaki wręczał starosta kolski Robert Kropidłowski.

źródło i zdjęcia: PSSE w Kole, Beata Biskupska st. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here