Dzięki działaniom kolskiego MDK-u tegoroczne obchody 11 listopada będą wyjątkowe

0
467

Samorządowe instytucje kultury mogły składać wnioski o wsparcie finansowe w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. W 2017 roku dofinansowaniu podlegały działania kulturalne, artystyczne oraz popularyzatorskie, takie jak: festiwale, koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy, przeglądy, tworzenie ścieżek edukacyjnych i gier, wykłady, lekcje oraz spacery tematyczne, kampanie społeczne i edukacyjne oraz wiele innych.

Skorzystał z tego Miejski Dom Kultury w Kole, który planował działania związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Z tego powodu wziął udział w naborze wniosków do Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt pn. „Zagrajmy jak w 1918”, został wysoko oceniony (84,83 pkt) i uzyskał dofinansowanie w kwocie 31.488 zł. Wyjątkowość kolskiego przedsięwzięcia polega na tym, że w jego realizację włączyły się kolskie instytucje i organizacje pozarządowe, którym zależy na tym, aby zachęcić lokalną społeczność do wspólnego, radosnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Ważnym kryterium w ocenie projektów było nawiązanie do regionalnych zdarzeń historycznych z listopada 1918 roku, a przygotowane przez MDK zadanie i jego nazwa zostały zainspirowane kolskimi wydarzeniami artystycznymi. W zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych znajduje się dokument z 1918 roku. Jest to program przedstawienia pt. „Popychadło” autorstwa Jana Szukiewicz (Szutkiewicza), wystawionego w Kole w listopadzie 1918 przez Towarzystwo Muzyczno-Dramatyczne Lutnia. Na zachowanym dokumencie, na liście odtwórców ról, znajduje się m.in. nazwisko braci Romana i Czesława Freudenreichów. Książkę (XIX w.) pt. „Popychadło” autorstwa Jana Szukiewicza (Szutkiewicza) posiadały dwie biblioteki – w Poznaniu i Katowicach. Kierownictwo Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu wyraziło zgodę na przesłanie, w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych, tej zabytkowej pozycji.

Przystosowania scenariusza do warunków kolskich i wyreżyserowania kolejnej już sztuki teatralnej podjęła się Aneta Piorun. W role bohaterów wcielą się kolanie, którzy działają i współpracują z Teatrem Dramatycznym działającym przy Miejskim Domu Kultury. Czeka nas zatem kolejna teatralna uczta, w której zobaczymy lokalnych artystów-amatorów.

Ale to nie wszystko. Projekt obejmuje również wystawę okolicznościową pt. „Kolskie drogi do Niepodległej”, oraz tematyczne lekcje muzealne zorganizowane przez Muzeum Technik Ceramicznych, spotkania historyczne z regionalistami zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole, otwarte warsztaty teatralne dla nauczycieli, uczniów i mieszkańców miasta, którzy coraz częściej angażują się w działania sceniczne, biało-czerwoną akcję promocyjną zachęcającą mieszkańców do udziału we wspólnym, radosnym świętowaniu, zakup biało-czerwonych parasoli, rozdawanych uczestnikom przemarszu 11 listopada, przed budynkiem starostwa w celu stworzenia biało-czerwonej parady oraz wypuszczenie na zakończenie przemarszu stada gołębi, jako symbolu pokoju i wolności. Ta akcja odbędzie się we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Gołębi Pocztowych, oddział w Kole.

Do organizacji całego przedsięwzięcia włączają się także Towarzystwo Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Stowarzyszenie „Kolscy Patrioci” oraz Stowarzyszenie „Kolanie”.

Szczegóły wraz z harmonogramem warsztatów teatralnych, organizowanych w ramach projektu „Zagrajmy jak w 1918 roku, znajdują się na plakacie.

źródło: Miejski Dom Kultury w Kole