Dwa dęby w gminie Babiak nowymi pomnikami przyrody

0
187

Podczas styczniowej sesji Rady Gminy Babiak podjęta została uchwała o ustanowieniu pomników przyrody. – Ochrona środowiska i przyrody jest jednym z zadań własnych gminy, ale nie tylko gminy, bo każdego z nas. Wnioskodawcą ustanowienia pomnika przyrody może być każdy, a tej, którą teraz omawiamy, jest Nadleśnictwo Koło, które przedłożyło wniosek na ustanowienie trzech drzew pomnikami przyrody. Po analizie wniosku i sprawdzeniu go pod względem formalnym i merytorycznym, przedstawiam projekt uchwały ws. ustanowienia dwóch drzew pomnikami przyrody. Jedno drzewo, po analizie i wyjaśnieniu, nie zostało uwzględnione – powiedziała wicewójt gminy Babiak Maria Wiśniewska.

Pierwszym drzewem, które zostało ustanowione pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy „Mirosław” o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm, który wynosi 370 cm. Dąb rośnie w miejscowości Kiejsze. Drugie drzewo to także dąb szypułkowy. Nosi imię „Maciej”, a w obwodzie mierzonym także na wysokości 130 cm liczy sobie 360 cm. Również rośnie w miejscowości Kiejsze. Drzewa te podlegają ochronie w celu zachowania szczególnej wartości przyrodniczej, edukacyjnej oraz walorów krajobrazowych.

Zgodnie w przepisami projekt uchwały został poddany ocenie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Taką ocenę samorząd gminy Babiak otrzymał 21 stycznia br. Czytamy w niej m.in. „Ustanowienie przedmiotowych drzew pomnikami przyrody jest uzasadnione. Wymienione w projekcie uchwały dęby spełniają kryteria określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska ws. kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Przedmiotowe drzew mają wysokie walory przyrodnicze, cechy osobnicze i rozmiary. Ustanowienie proponowanych drzew pomnikami przyrody ma na celu zachowanie ich wartości przyrodniczej, krajobrazowej i edukacyjnej”.

Nadzór nad pomnikami przyrody sprawuje wójt gminy Babiak. Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.

Jak podaje Nadleśnictwo Koło, oba dęby z gminy Babiak, których wiek szacuje się na ponad 200 lat, dołączą do 69 innych drzew i głazu narzutowego objętych w kolskim nadleśnictwie tą formą ochrony przyrody. Warto dodać, że pomnikowe dęby z leśnictwa Bugaj były świadkami walk z okresu powstania styczniowego.

zdjęcie dębów: https://kolo.poznan.lasy.gov.pl/