Dwa dęby w gminie Babiak nowymi pomnikami przyrody

0
96

Podczas styczniowej sesji Rady Gminy Babiak podjęta została uchwała o ustanowieniu pomników przyrody. – Ochrona środowiska i przyrody jest jednym z zadań własnych gminy, ale nie tylko gminy, bo każdego z nas. Wnioskodawcą ustanowienia pomnika przyrody może być każdy, a tej, którą teraz omawiamy, jest Nadleśnictwo Koło, które przedłożyło wniosek na ustanowienie trzech drzew pomnikami przyrody. Po analizie wniosku i sprawdzeniu go pod względem formalnym i merytorycznym, przedstawiam projekt uchwały ws. ustanowienia dwóch drzew pomnikami przyrody. Jedno drzewo, po analizie i wyjaśnieniu, nie zostało uwzględnione – powiedziała wicewójt gminy Babiak Maria Wiśniewska.

Pierwszym drzewem, które zostało ustanowione pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy „Mirosław” o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm, który wynosi 370 cm. Dąb rośnie w miejscowości Kiejsze. Drugie drzewo to także dąb szypułkowy. Nosi imię „Maciej”, a w obwodzie mierzonym także na wysokości 130 cm liczy sobie 360 cm. Również rośnie w miejscowości Kiejsze. Drzewa te podlegają ochronie w celu zachowania szczególnej wartości przyrodniczej, edukacyjnej oraz walorów krajobrazowych.

Zgodnie w przepisami projekt uchwały został poddany ocenie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Taką ocenę samorząd gminy Babiak otrzymał 21 stycznia br. Czytamy w niej m.in. „Ustanowienie przedmiotowych drzew pomnikami przyrody jest uzasadnione. Wymienione w projekcie uchwały dęby spełniają kryteria określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska ws. kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Przedmiotowe drzew mają wysokie walory przyrodnicze, cechy osobnicze i rozmiary. Ustanowienie proponowanych drzew pomnikami przyrody ma na celu zachowanie ich wartości przyrodniczej, krajobrazowej i edukacyjnej”.

Nadzór nad pomnikami przyrody sprawuje wójt gminy Babiak. Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.

Jak podaje Nadleśnictwo Koło, oba dęby z gminy Babiak, których wiek szacuje się na ponad 200 lat, dołączą do 69 innych drzew i głazu narzutowego objętych w kolskim nadleśnictwie tą formą ochrony przyrody. Warto dodać, że pomnikowe dęby z leśnictwa Bugaj były świadkami walk z okresu powstania styczniowego.

zdjęcie dębów: https://kolo.poznan.lasy.gov.pl/

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here