Drugi przypadek ptasiej grypy w powiecie kolskim [AKTUALIZACJA]

0
142
Nowy-film-2 Film_Migawka-1

Drugi przypadek wystąpienia ptasiej grypy w powiecie kolskim w tym roku został potwierdzony w niedzielę, 23 lutego, po południu. Wirus ponownie zaatakował w gminie Dąbie. Tym razem objął 9 840 sztuk kilkudniowych kaczek w gospodarstwie w miejscowości Baranowiec.

Właściciel hodowli podejrzenia służbom weterynaryjnym zgłosił w sobotę 22 lutego, a następnego dnia, czyli w niedzielę, po południu, badania pobranych próbek potwierdziły obecność H5N8. Także wczoraj, o 17.00, z udziałem starosty kolskiego oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii obradował sztab kryzysowy i wszczęte zostały procedury związane z likwidacją ogniska. Tak jak w poprzednim przypadku, wyznaczone zostały obszary zapowietrzony i zagrożony. Obejmują one gminy Dąbie, Olszówka i Grzegorzew oraz poza Wielkopolską, obszar na terenie województwa łódzkiego.

W związku z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy służby weterynaryjne apelują do gospodarzy i hodowców o rygorystyczne zachowanie zasad bioasekuracji. Należy zamknąć ptactwo w pomieszczeniu, podawać pożywienie tylko w budynku i zachować najwyższe względy higieny osobistej po kontakcie z ptactwem. W razie zauważenia innego niż zwykle zachowania drobiu, należy niezwłocznie powiadamiać o tym służby weterynaryjne.

Czytaj także: Ptasia grypa! Trwa akcja gazowania gęsi w gospodarstwie w gminie Dąbie

Aktualizacja
Z informacji uzyskanych od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kole wynika, że wczoraj, tj. 24 lutego br., drób dotkniętego wirusem stada został zagazowany i wysłany do utylizacji. Zakończyła się także wstępna dezynfekcja gospodarstwa.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here