Także dla regionu konińskiego 5 mld euro z UE. Czy powiat kolski wykorzysta szansę?

0
543

Pełnomocnik marszałka ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej, Maciej Sytek, oraz poseł na Sejm RP, Tomasz Nowak, byli gośćmi burmistrza Koła, Krzysztofa Witkowskiego. Wzięli oni udział w spotkaniu, na które w miniony czwartek, 7 marca br., zaproszenie otrzymali także przedstawiciele gmin powiatu kolskiego. Miało ono związek z zaprezentowaniem działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, dotyczących nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla terenów pogórniczych. Inicjatywa, która powstała w UE o nazwie Platforma Regionów Węglowych w Procesie Transformacji, również dla czterech powiatów Wielkopolski Wschodniej – kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego – przewiduje środki w wysokości 5 mld euro. To platforma dla regionów pokopalnianych. Obszary, które przez długi czas żyły z wydobycia węgla, mają mieć osobne pieniądze, które pozwolą im na restrukturyzację, by zapobiec zapaści gospodarczej. To wielka szansa. Teraz trzeba określić ważne projekty infrastrukturalne dla wszystkich regionów, dotyczące np. aglomeracji. W kwietniu część tych projektów będę przedstawiał w Brukseli – powiedział Maciej Sytek. Dodał, że program nie dotyczy tylko gmin czy miast, w których istniały odkrywki, ale całego obszaru, który z powodu tego, iż pod znakiem zapytania stoi przyszłość odkrywki „Ościsłowo”, mogą stanąć w obliczu gospodarczych problemów. – W związku z tym rozmawiam z samorządami, by burmistrzowie, wójtowie, starostowie przystąpili do pracy i wskazali najważniejsze problemy, które będzie można z tych pieniędzy rozwiązać. Dziś chcę przedstawić, na czym polega ta platforma, jakie projekty można składać i czego będę oczekiwał, jeśli chodzi o współpracę z gminami. Mowa jest bowiem o 5 mld euro, które w następnej perspektywie będą wprowadzone – dodał Maciej Sytek.

Ta kwota zapisana jest w projekcie budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. Najbliższe dwa lata należy zatem poświęcić na przygotowanie projektów. Mogą one dotyczyć m. in. gospodarki, energii, transportu, budownictwa, kultury, edukacji i ochrony środowiska. Spektrum jest zatem wyjątkowo szerokie. Walczyłem o odkrywkę „Ościsłowo”, i kiedy zorientowałem się, że decyzja rządu w tej kwestii jest niekorzystna, to powstało pytanie, które złożyłem też samorządowcom. Co robimy dalej? Pewne jest, że musimy dla regionu, czyli dawnego województwa obejmującego powiaty kolski, koniński, turecki i słupecki, znaleźć kompensację, czyli mowy motor rozwoju. Zawsze istniał tu przemysł paliwowo-energetyczny, więc najlepszą koncepcją rozwojową będzie energia. Jeśli mamy poszukiwać inwestycji i inwestorów, to sprowadzajmy inwestycje energetyczne. Jeżdżąc do Brukseli, zorientowałem się, że taki program kompensacyjny można oprzeć na pieniądzach z platformy powęglowej – powiedział poseł na Sejm RP, Tomasz Nowak.

Jakie pomysły na sięgnięcie do olbrzymiej puli środków będą miały samorządy powiatu kolskiego? Czy wykorzystają tę szansę? Włodarze mają jeszcze czas na to, by przemyśleć propozycje. Dobrze byłoby, by rodziły się duże koncepcje, obejmujące cały subregion, które miałyby większe szanse na realizację. Maciej Sytek wspomniał, że właściwe mogłyby być np. projekty związane z geotermią czy zielonym szlakiem turystycznym Wielkopolski Wschodniej.