Czy w Kole stanie ławeczka Czesława Freudenreicha?

0
145

Miejski Dom Kultury, rozpoczyna akcję prowadzącą do sfinalizowania projektu budowy pomnika-ławeczki poświęconej zasłużonemu mieszkańcowi Koła, Czesławowi Freudenreichowi. Koncepcja budowy pomnika, jako jeden z wielu pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni kulturalnej miasta, była prezentowana na spotkaniach Społecznej Rady Kultury, co udokumentowano protokołem z 7 października 2015 roku.

Pomnik-ławeczka, przedstawiający postać mężczyzny opartego o rower, jest jednym z elementów projektu na stworzenie w Kole edukacyjnej trasy turystycznej, o roboczej nazwie „Koło historii”. Autor pomysłu, Bożena Gronert-Ubych mówiła wówczas, że jest to wieloetapowy, kilkuletni projekt, który m. in. obejmowałby zagospodarowanie skweru, sceny „Dla Czesława” znajdującego się w parku 600-lecia, u zbiegu ulic Zielonej, Freudenreicha i alei Parkowej.
Aby osiągnąć zamierzony cel, potrzebne są odpowiednie środki finansowe. Jednym ze sposobów na pozyskanie pieniędzy, otwierających drogę do realizacji projektu, jest przekazywanie części dochodu ze sprzedaży biletów na spektakle i imprezy organizowane przez MDK.
Jutro, tj., 2 listopada, Miejski Dom Kultury i Kolski Teatr Otwarty im. Czesława Freudenreicha organizuje „Zaduszki artystyczne”. Cześć dochodu uzyskanego ze sprzedaży biletów na to wydarzenie kulturalne, przekazana zostanie na ten cel. Wszystkich zainteresowanych rozwojem przestrzeni kulturalnej naszego miasta zapraszamy do dzielenia się pomysłami na akcje, kwesty itp., które pomogą stworzyć w Kole miejsce, gdzie mieszkańcy i ich goście chętnie będą spędzać swój czas.
Pomysłem na kształt pomnika jest postać Czesława Freudenreicha z rowerem utrwalona, na fotografii z 1900 roku.

źródło i zdjęcie: MDK w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here