Czy „Czarny warkocz” powtórzy sukces „Poli Negri”?

0
374
IDAM_plakat

Czy „Czarny warkocz” powtórzy sukces „Poli Negri”? Już można zadać sobie to pytanie, a odpowiedź na nie niedługo. Trwają bowiem prace nad kolejnym widowiskiem. Jego premiera 6 września 2019 roku. Potem wystawiany będzie także 7, 8, 21 i 22 września br.

To będzie już kolejne przedstawienie w reżyserii Dariusza Matysiaka. Po sukcesie i gromkich oklaskach, jakie zebrała „Pola Negri”, Dariusz Matysiak sięgnął po twórczość kolskiej pisarki, Stanisławy Fleszarowej-Muskat, a konkretnie po „Czarny warkocz”. Współorganizatorem widowiska jest Miejski Dom Kultury w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

Stanisława Fleszarowa-Muskat pisała powieści obyczajowe i historyczne, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, sztuki teatralne i libretta do widowisk muzycznych. Była m.in. kierownikiem literackim w “Teatrze Wybrzeże”. Największą sławę przyniosły jej książki i bardzo popularne w latach 60. słuchowiska radiowe. Debiutancka powieść „Pozwólcie nam krzyczeć” doczekała się siedmiu wznowień, a powieść „Wizyta” została wydana w nakładzie 370 tysięcy egzemplarzy. Wszystko, co napisała, znikało z księgarń w błyskawicznym tempie. Dla mieszkańców Koła ważne jest jeszcze coś innego, a mianowicie to, że w naszym mieście pisarka spędziła lata swojego dzieciństwa. Tu dorastała i publikowała swoje pierwsze utwory. Tu doświadczyła inteligenckiej biedy lat kryzysu. Stąd Niemcy wywieźli ją na przymusowe roboty. I choć pisarka nie wróciła po wojnie do Koła na stałe, to ślady lat spędzonych w naszym mieście można odnaleźć w jej późniejszej twórczości, czego najlepszym przykładem jest powieść „Powrót do miejsc nieobecnych” oraz tytułowe dla tegorocznego przestawienia opowiadanie „Czarny warkocz”.

I jeszcze kilka ciekawostek o pisarce.

Dziadek Stasi ze strony matki, Zenon Isakiewicz, był Ormianinem. Wszystkich synów ochrzcił w obrządku ormiańskim ,a wszystkie córki (w tym Wandę, matkę Stasi) w obrządku rzymsko-katolickim. Stasia Krzycka urodziła się w Siennowie koło Przeworska. Ten Siennów był wspominany w rodzinie Krzyckich z rozrzewnieniem, jako oaza szczęścia i spokoju.
Władysław Krzycki, ojciec czteroletniej Stasi, wygrał w 1923 roku konkurs na pierwszego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole. Cała rodzina, w tym Stasia i jej starszy brat Zygmunt, przeprowadziła się do Koła z okolic Torunia. Władysław Krzycki wybierany był dwukrotnie na stanowisko burmistrza Koła, ale za drugim razem wojewoda łódzki, z powodów politycznych, nie zatwierdził wyboru. Z tych samych powodów Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało Krzyckiemu „wilczy bilet”, zakazujący nauczania na całym terenie Polski.
Nie do końca jest jasne, jakim sposobem udało się późniejszej pisarce załatwić zwolnienie z robót przymusowych w Bawarii, by móc osiedlić się we Lwowie, gdzie w roku 1942 wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Jerzy Fleszar, adwokat z zawodu. W Sopocie, na domu przy ulicy Abrahama 11, w którym Stanisława Fleszarowa-Muskat mieszkała w latach 1962-1989, znajduje się poświęcona jej tablica pamiątkowa. W Kole podobną tablicę można znaleźć na gmachu dawnego Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Oświata (obecnie SOSW). Pisarka pytana o to, do jakiego nurtu zaliczyłaby swoją twórczość, odpowiadała żartobliwie: „Po dwudziestu książkach jest to nurt Fleszarowej”.

źródło i plakat: Dariusz Matysiak

Czytaj także o innych spektaklach Dariusza Matysiaka:

Sulimczyk na deskach MDK-u

Pola Negri oklaskiwana

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here