Ćwiczyli i uczyli, aby nad wodą było bezpieczniej

0
157

Przy przystani na Jeziorze Brdowskim, w ramach doskonalenia zawodowego JRG Koło i OSP z terenu powiatu kolskiego, przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym. Oprócz zastępów JRG i OSP Grzegorzew, Domanin, Babiak, Brdów, Chodów i Koło nad Wartą, wzięła w nich udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego SGRWN z KM PSP w Koninie. Celem ćwiczących było zrealizowanie wielu zagadnień i przygotowanie praktyczne strażaków do wykonywania zadań związanych z ratownictwem wodnym. Omówiono zasady współpracy sił i środków obecnych na miejscu zdarzenia z SGRWN, doskonalono techniki podejmowania osób poszkodowanych z wody do łodzi ratowniczej, udzielania osobom podtopionym kwalifikowanej pierwszej pomocy, postępowania w przypadku wystąpienia hipotermii, jak również techniki poruszania się łodziami motorowymi i wiosłowymi po jeziorze. Podczas ćwiczeń wszystkie jednostki mogły sprawdzić praktyczne wykorzystanie posiadanego przez siebie sprzętu ratownictwa wodnego oraz zasięgnąć fachowych wskazówek od członków SGRWN.

Działaniom tym towarzyszyła akcja policjantów, którzy promowali zasady bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi. Funkcjonariusze edukowali odpoczywających, w jaki sposób należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, a ratownicy WOPR uczyli, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Działania te odbyły się w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”. Kolscy policjanci wraz z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Koła przypominali, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i stosować się do regulaminu i znaków ustawionych na plażach. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach ratownicy WOPR-u oraz strażacy udzielali instruktażu prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy chętny mógł spróbować swoich umiejętności w tym zakresie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle, czyli specjalistyczne okulary symulujące reakcje organizmu na stan upojenia alkoholowego. Urządzenie to pozwala uświadomić sobie, jak ogromnym zagrożeniem jest kąpiel bądź jazda samochodem po spożyciu alkoholu. Funkcjonariusze wspominali również o sposobach informowania służb ratowniczych w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Wszystkim obecnym plażowiczom wręczono ulotki prewencyjne, przypominające zasady bezpiecznego korzystania w wypoczynku wodnego.

źródło: KP PSP w Kole, KPP w Kole, zdjęcia: KPP w Kole, OSP Koło nad Wartą

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here