„Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej” w kolskim MTC do 15 kwietnia

0
704
89276883_3722135027827086_8136073801419980800_n

W Muzeum Technik Ceramicznych w Kole dostępna jest wystawa pn. „Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej”. Na ekspozycję, przygotowaną przez wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, ks. Pawła Śmigla, składa się ponad 400 figur Jezusa uwiecznionego w ostatnich chwilach przed ukrzyżowaniem.

Ideą wystawy jest przedstawienie pasyjnej postaci Chrystusa i bogactwa form plastycznych. To ekspozycja monotematyczna. Składają się na nią formy rzeźbiarskie, ale nie tylko. Dopełnieniem jest metaloplastyka, obrazy olejne, pastele, akwarele i grafika komputerowa. Liczną grupę stanowią ryciny – drzeworyty, linoryty, suchoryty i exlibrisy.

Warto podkreślić, że są to pierwsze tego typu prace o tematyce Chrystusa Frasobliwego, nigdzie dotąd nieeksponowane. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje Droga Krzyżowa (olej na dykcie) wybitnego malarza ludowego, zwanego Nikiforem z Pławanic. Do klasycznej Drogi Krzyżowej czternastu stacji artysta, specjalnie na tę wystawę, namalował scenę Chrystus Frasobliwy, czyli odpoczynek. Jest to nawiązanie do rozważań pasyjnych sprzed XVII wieku.

Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych w Kole do 15 kwietnia. Wernisaż z udziałem wielu zaproszonych gości odbył się we wtorek, 3 marca br. Na wernisażu, wśród autorów prezentowanych dzieł, przyjaciół ks. Pawła, obecni byli także m.in. proboszcz parafii farnej ks. kanonik Józef Wronkiewicz, poseł na Sejm RP Leszek Galemba, zastępca burmistrza Koła Lech Brzeziński oraz dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz.

źródło: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, zdjęcia: Czytelniczka – dziękujemy