Ceramika spod znaku pingwina w kolskim MTC

0
253
DSC_5245

Ceramika spod znaku pingwina w kolskim MTC wpisuje się w wakacyjną tradycję Muzeum Technik Ceramicznych, które latem prezentuje nieznane dotychczas oblicze kolskiej ceramiki. Tym razem na wystawie „Ceramika spod znaku pingwina” ze zbiorów Piotra Śniegockiego, można zobaczyć ciekawe przykłady wyrobów dekoracyjnych wytwarzanych w istniejących od 1962 roku Zakładach Wyrobów Sanitarnych. Kojarzą się nam one z umywalkami czy sedesami. Ale okazuje się, że wyroby ceramiczne sygnowane charakterystyczną sylwetką pingwina wpisanego w zębate koło, to nie tylko sanitariaty. Wykonywano w nich również przedmioty reklamowe i okolicznościowe, a przy okazji powstawały zupełnie prywatne projekty świadczące o inwencji twórczej pracowników zakładów. Kreatywność formierzy i modelarzy była tak duża, że powstawało coraz więcej rożnego rodzaju przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Cześć była projektowana przez pracowników, a cześć odwzorowywana z istniejących już gotowych wyrobów.

Gościem wernisażu był Bolesław Bednarz, który stworzył większość form wykorzystywanych do odlewania pokazanych na wystawie eksponatów. Można wśród nich zobaczyć kufle, kubki, karafki, maski, figurki i wiele innych w miodowym kolorze szkliwa.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia br.

źródło i zdjęcia: MTC w Kole, Tomasz Nuszkiewicz

Inne wydarzenia z Muzeum Technik Ceramicznych czytaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here