„Budżet od A do Z”, czyli III Ogólnopolska Olimpiada Ekonomiczna SKO

0
165

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Mikołaja w Kole odbyła się III Ogólnopolska Olimpiada Ekonomiczna SKO, która została przygotowana we współpracy z PKO Bankiem Polskim oddział 1 w Kole oraz Starostwem Powiatowym w Kole.

Celem przedsięwzięcia, które przebiegało pod hasłem „Budżet od A do Z”, było m. in. upowszechnianie wiedzy ekonomicznej i matematycznej wśród uczniów, kształtowanie umiejętności planowania budżetu osobistego i opracowania budżetu rodzinnego, przygotowanie do podejmowania decyzji związanych z wykorzystaniem własnych środków finansowych oraz kształcenie umiejętności przewidywania konsekwencji swoich decyzji finansowych.

W olimpiadzie, której adresatami byli uczniowie gimnazjum i szkoły branżowej (zasadniczej szkoły zawodowej) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, wzięły udział drużyny z sześciu placówek kształcenia specjalnego: SOSW z Konina, Słupcy, Turku, Rychwała, Koła i Zespół Szkół nr 3 z Włocławka.

Uczestnicy olimpiady oceniani byli indywidualnie i zespołowo. Każdy uczeń rozwiązywał pisemny test składający się z 18 pytań, dotyczących budżetu i gospodarowania środkami finansowymi. Zespołowa rywalizacja obejmowała wykonanie zadań z zakresu edukacji ekonomicznej i matematyki, takich jak: wybór najkorzystniejszej oferty konta bankowego, analiza dochodów i wydatków rodzinnych, obliczanie wysokości wydatków na żywność czy zaplanowanie budżetu wycieczki.

Podczas zliczania punktów przez komisję konkursową organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników zmagań do bliższego poznania kolskiego ośrodka i zwiedzenia bazy lokalowej.

Po zliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji okazało się, że drużyna SOSW w Kole w składzie: Jolanta Jaskólska, Eryk Andrzejczak, Dominik Stegenda i Bartłomiej Gębka, stanęła na najwyższym stopniu na podium. Kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół nr 3 we Włocławku ; 64,30 pkt, SOSW w Koninie; 56,50 pkt, SOSW w Słupcy; 52 pkt, SOSW w Turku; 49,75 pkt i SOSW w Rychwale; 43,75 pkt.

Wszyscy uczestnicy olimpiady wykazali się dużą wiedzą ekonomiczną, umiejętnościami matematycznymi oraz znajomością zagadnień związanych z planowaniem budżetu. Dlatego też, oprócz dyplomów i nagród rzeczowych dla drużyn, organizatorzy przygotowali zestawy upominków dla każdego ucznia oraz podziękowania dla opiekunów.

źródło i zdjęcia: SOSW w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here