Będą zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Kole

1
712
IMG
IMG

Będą zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Kole. Chodzi o miejsce, gdzie często dochodzi do kolizji i potrąceń, a mianowicie przecięcie ulic Kolejowej, Bliznej i Piaski. Mimo że miejsce to jest dobrze oznakowane, a widoczność też nie powinna stwarzać kierującym problemu, dochodzi tam do niebezpiecznych zdarzeń, częściej niż w innych lokalizacjach miasta. Warto podkreślić, że skrzyżowanie to jest prawidłowo oznakowane, zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. Widoczność z każdej strony też jest dobra, a jednak dochodzi tam często do wymuszeń pierwszeństwa, bo to one są najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowym zaistniałych w tym miejscu. Ich zwiększoną liczbę odnotowujemy od czasu powstania przedszkola miejskiego i otwarcia asfaltowego dojazdu. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że ulica Piaski stała się bardzo ruchliwa, podjęto decyzję o zmianie organizacji ruchu w tym miejscu. Ulice Piaski i Blizna mają stać się drogami z pierwszeństwem przejazdu, a Kolejowa – drogą podporządkowaną. Wprowadzenie tej zmiany zaplanowane jest na czas zmniejszonego natężenia ruchu na ulicy Piaski, czyli u progu wakacji, by wykorzystując ten fakt przyzwyczajać mieszkańców do nowej organizacji ruchu poinformowała rzecznik KPP w Kole, st. sierż. Weronika Czyżewska.

Informację o planach w zakresie zmiany organizacji ruchu w tym miejscu potwierdza dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kole, Grzegorz Kujawa.

Będą zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Kole. Czym są uzasadnione?

Nowe zasady poruszania się w tym miejscu zaczną obowiązywać już niedługo. Co prawda konkretna data nie jest jeszcze znana, bo zależy od kilku czynników, ale wiadomo, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zmiana ma nastąpić pod koniec czerwca lub na początku lipca br., i jak zaznacza szef PZD, jest uzasadniona. – Z pomiarów ruchu wynika bowiem, że w 60 procentach ruch odbywa się w ciągu ulic Bliznej i Piaski, a 40 procent – w ciągu Kolejowej, a pierwszeństwo, zgodnie z regułami, powinno być przypisane drodze z większym natężeniem ruchu – mówi szef PZD.

Zmiana nie będzie jednak nagła, a kierowcy będą do niej przygotowywani. Poprzedzi ją zamieszczenie oznakowania informującego o wprowadzanych modyfikacjach. Wszystko po to, by kierowcy przyzwyczaili się i nie jeździli „na pamięć”. – Wcześniej, minimum 7 dni, muszą pojawić się znaki, zwracające uwagę na zmianę pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, a w chwili wprowadzenia zmiany pojawią się też pulsatory, zwracające uwagę na nową organizację ruchu – zaznacza Grzegorz Kujawa.

Skrzyżowanie wraz z nową organizacją ruchu otrzyma nowe znaki. Wszystko wskazuje na to, że oprócz oznakowania pionowego, pojawi się także poziomie. – Na drodze podporządkowanej umieszcza się znak A-7, ustąp pierwszeństwa, ale wystąpiłem do starosty kolskiego o zamieszczenia także trójkąta podporządkowania na ulicy Kolejowej z jednej i drugiej strony. Dodatkowo na jezdni ma pojawić się piktogram. Znając bowiem przyzwyczajenia i zachowania kierowców, myślę, że takie rozwiązanie zwróciłoby dodatkową uwagę na zmiany.

Procedury odnośnie zmian w obrębie ulic Kolejowej, Bliznej i Paski są zatem w toku. Czy ich wprowadzenie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu? Miejmy nadzieję, że tak się stanie, a kierowcy szybko przyzwyczają się do nowych zasad. Będziemy informować naszych Czytelników o dalszych przygotowaniach do zaplanowanych drogowych modyfikacji.

O zdarzeniach drogowych na skrzyżowaniu czytaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here