Babiak. Są środki na działania związane z usuwaniem azbestu

0
93

Do 28 września 2018 roku przyjmowane będą w Urzędzie Gminy Babiak (pokój nr 22) wnioski dotyczące dofinansowania dla właścicieli i zarządców obiektów budowlanych pokrytego płytami azbestowo-cementowymi lub właścicieli i zarządców nieruchomości, na której są składowane odpady azbestowe. Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach zadania pn. „Realizacja programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu kolskiego w roku 2018”.

Środki na finansowanie zadania w formie dotacji pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, budżetu gminy Babiak oraz ze środków własnych samorządu powiatu kolskiego.

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy muszą posiadać tytuł prawny do obiektu, w zależności od charakteru planowanych prac przedłożyć zgłoszenie lub uzyskać pozwolenie na budowę od starosty kolskiego, jako organu administracji architektoniczno-budowlanej, oraz przedłożyć w Urzędzie Gminy w Babiaku wypełniony wniosek wraz z załącznikami.

Rozliczenie projektu odbywać się będzie w formie bezgotówkowej, czyli poprzez finansowanie prac polegających na demontażu, zbieraniu, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest z terenu nieruchomości znajdujących się na terenie gminy Babiak. Wykonawcą zadania będzie firma wyłoniona przez Starostwo Powiatowe w Kole w drodze procedury zamówienia publicznego. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia może wynieść do 100% kosztów demontażu i odbioru eternitu lub 100% samego odbioru zdjętego już eternitu.

Więcej informacji dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania oraz wzory załączników dostępne są na stronie http://www.babiak.org.pl/2018/06/.

Podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Babiak przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego, Marek Tomicki podziękował samorządowcom gminy Babiak za rozpoczęcie i determinację w działaniach związanych z uzyskaniem dofinansowania na zadania związane z usuwaniem azbestu. Poinformował, że były one skuteczne, podobnie zresztą jak te ze strony Powiatu Kolskiego. Ich efektem jest uzyskanie finansowego wsparcia środkami zewnętrznymi. – Jako powiat otrzymaliśmy 153.000 zł środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 30.000 zł to wkład samorządu powiatowego, a resztę stanowią środki poszczególnych gmin. Razem gminne samorządy zadeklarowały 250.000 zł. W budżecie powiatowym jest zatem kwota 439.000 zł. Gmina Babiak zdeklarowała 27.000 zł – powiedział Marek Tomicki.

Z informacji, które podał przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego wynika, że w gminie Babiak na program usuwania azbestu jest dokładnie 46.807,20 zł, z czego 27.000 zł to środki budżetu, 16.500 zł pochodzi z WFOŚiGW, a 3.240 zł to środki od Powiatu Kolskiego.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here