BABIAK. „Była symbolem naszych europejskich aspiracji”. Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FOTO]

0
172

W Babiaku, uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się tuż po godzinie 11.00 apelem ku czci twórców ustawy zasadniczej z 1791 roku. Po przemarszu pocztów sztandowych przed pomnik ku pamięci narodowych bohaterów oraz meldunku złożonym wójtowi Wojciechowi Chojnowskiemu i odegraniu hymnu państwowego, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na obelisku.

Kiedy Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, było to wydarzenie dużego formatu, na skalę europejską, bo tylko 4 lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przyjęto ustawę regulującą w tak nowoczesny sposób prawa i obowiązki obywateli. Tamta konstytucja stanowi ważny element naszej pamięci zbiorowej, bo jej celem było uzdrowienie i ratowanie Rzeczypospolitej. Jej uchwalenie odbiło się szerokim echem podziwu w środowiskach europejskich, bo pokazało, jak można bez przemocy osiągnąć porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach. Była też symbolem naszych europejskich społecznych aspiracji. Polska zawsze silnie identyfikowała się z kulturą Zachodu, a bywała na siłę włączana w cywilizację rosyjską, której cechy i instytucje były sprzeczne z naszą tożsamością. Dlatego Konstytucja 3 Maja była ważną próbą powrotu do cywilizacji Zachodu. Trzeba było 123 lat niewoli, potem 20 lat odbudowy Rzeczypospolitej, a wreszcie wielu buntów społecznych w powojennej Polsce i ruchu „Solidarności”, by zdarzył się 4 czerwca 1989 roku. Te wybory pokazały, że jako naród chcemy być w zjednoczonej Europie, pełnej wad, ale odpowiadającej naszej tożsamości, co nasi przodkowie orzekli uchwalając tamtą konstytucję – powiedział wójt, Wojciech Chojnowski.

W dalszej części modlitwę za narodowych bohaterów poprowadził proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Babiaku, ks. Paweł Okoński, a uroczystość zwieńczyło odśpiewanie „Roty”. Dopełnieniem obchodów w Babiaku była msza święta sprawowana w pobliskim kościele.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here