Aż 71 osób i niemal 32 litry krwi! Wielki sukces dzisiejszej akcji krwiodawstwa przed kolską komendą!

0
443

Zdecydowanie dłużej niż pierwotnie planowano, trwała dzisiejsza akcja krwiodawstwa. Przed komendą policji w Kole stanął ambulans, w którym trwała zbiórka tego, czego nie da się wyprodukować – ratującej ludzkie zdrowie i życie krwi.

Dzisiejszy pobór był przez kolskich policjantów zaplanowany z dużym wyprzedzeniem czasowym, ale z uwagi na wypadek, jakiemu uległa mieszkanka Koła, która aktualnie potrzebuje krwi, akcji nadano wyjątkowy wymiar. Zapewne także chęć pomocy Karolinie znalazła swoje odbicie w tym, że przedsięwzięcie zaplanowane do 12.30, z uwagi na dużą liczbę chętnych do oddania krwi, przedłużyło się do 15.00.

Z uzyskanych od pracowników PCK w Kole informacji wynika, że akcja krwiodawstwa w ambulansie – ze względu na warunki i możliwości – zakłada zebranie krwi od maksymalnie 60 osób. Dziś natomiast oddało ją aż 71, co zaowocowało niemal 32 litrami cennego leku. To z kolei spowodowało, że już w trakcie akcji specjalny pojazd do przewożenia krwi musiał odebrać ją z Koła i zawieźć do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Jak już wspomnieliśmy, dzisiejsza akcja dedykowana była poważnie rannej w wypadku komunikacyjnym młodej kobiecie, ale absolutnie nie oznacza, że tylko krew jednej grupy była celem dzisiejszej zbiórki. – Grupa krwi nie ma znaczenia, ponieważ tak naprawdę liczy się osoba dawcy, a później Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odpowiednią grupę krwi w danej ilości, przesyła do konkretnego szpitala. Zresztą w Polsce służba krwi jest tak zorganizowana, że krwi nie ma prawa braknąć jej dla nikogo z potrzebujących. W takich akcjach zatem, nie ma znaczenia grupa, ale to, by jak najwięcej osób przyszło i krew oddało. Tym bardziej ważne jest to podczas wakacji, gdyż w bankach krwi wtedy właśnie najbardziej jej brakuje. Wszystkich grup jest zastraszająco mało i każda kropla jest na wagę złota – wyjaśniła prezes Klubu Młodzieżowego HDK PCK w Kole, Sylwia Pokrywczyńska.

Inicjatorami dzisiejszego dzielenia się jedynym takim lekiem, jakim jest krew, była KPP w Kole. Do działań służb mundurowych dołączyli: Oddział Rejonowy PCK w Kole, z kierownikiem biura Zofią Rowecką na czela, a także prezes Klubu Młodzieżowego HDK PCK Sylwia Pokrywczyńska i wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Kole, Ilona Skowrońska.