„ART-Przegląd”, czyli MDK w Kole zaprasza do udziału w nowym projekcie

0
14
art-przegląd-plakatwww

MDK w Kole zaprasza do udziału w nowym projekcie artystycznym, pod honorowym patronatem burmistrza Koła i starosty kolskiego.

„ART-Przegląd” to aranżacja przestrzeni, która ma służyć rodzimej twórczości. Każdego roku wieńczyć go będą wystawy, spotkania z kreatorami sztuki, wykłady, warsztaty lub wydarzenia dedykowane ludziom, dla których kultura stała się nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego.

„ART-Przegląd” to seria pokazów amatorskiego i profesjonalnego dorobku artystów z Koła i powiatu kolskiego, działających w wybranej tematyce i formie plastycznej. Jego najważniejszym celem jest prezentacja twórczości, konfrontacja ze sztuką i wymiana doświadczeń. Amator i profesjonalista spotkają się w miejscu, gdzie doświadczenie czy kompetencje nie mają takiego znaczenia jak pasja i chęć tworzenia.

Pierwszą edycję „Art-Przeglądu” kierujemy do miłośników akwareli – wymagającej techniki malarstwa, w której ostateczny efekt często nie jest wynikiem wizji artysty, ale czynnikiem przypadku. Transparentność farby powoduje, że raz nałożona nie zawsze daje się poprawić. Ten rodzaj sztuki jest jednak lubiany przez artystów ze względu na uzyskiwany efekt lekkości, świetlistości i ulotności, których pozbawione są inne techniki. Mamy wielu polskich artystów tworzących akwarelę. Jan Stanisławski (1860-1907) malował nimi „dla odpoczynku”. Julian Fałat sięgnął po nią, bo była tanią techniką, a na farby olejne nie było go stać. Potem nie chciał już jej porzucić. Leon Wyczółkowski (1852-1936) próbował sił w wielu dziedzinach sztuki plastycznej: tusz, kreda, rzeźba, litografia, malarstwo olejne. Musiał więc doświadczyć również akwareli. Rafał Malczewski (1892-1965) – syn Jacka Malczewskiego tworzył głównie pejzaże. Sięgał do tematyki nastrojowych stacyjek kolejowych, błotnistych dróg, małych miasteczek, a akwarela sprzyjała uzyskiwaniu oszczędnej kolorystyki i upraszczaniu kształtów malowanych obiektów. Juliusz Kossak (1824-1899) jako pionier polskiego malarstwa batalistycznego oraz klasyk malarstwa „literackiego” uważany jest za mistrza tej techniki. Tworzył wielkoformatowe obrazy o tematyce historycznej, przyrodniczej i folklorystycznej. Marian Ruzamski (1889-1945) pozostawił po sobie wiele dzieł o różnorodnej tematyce: pejzaż, architektura, portrety, martwa natura, kwiaty. Doskonale łączył precyzyjny rysunek z delikatną formą kształtu i pastelowymi barwami. Był twórcą oryginalnego „mglistego” stylu, uzyskiwanego przez zastosowanie akwareli na wilgotnym podłożu.

MDK w Kole zapraszam do udziału w kolskim „ART-Przeglądzie, oczekując na akwarele przedstawiające pejzaż Koła i okolic, które należy osobiście lub za pośrednictwem poczty dostarczyć do siedziby Miejskiego Domu Kultury w Kole, przy ul. Juliusza Słowackiego 5.

Miasto i ziemia kolska są malowniczych krajobrazów, więc organizatorzy liczą, że staną się one tematem małego lub dużego dzieła malarskiego. Nadwarciańskie i sielskie pejzaże, zabytki, uliczki miasta, wiejskie drogi w mgliste, zacierające kontury poranki najlepiej sprawdzą się w technice akwareli, niewymagającej dopracowywania detali. Zapraszają do zastosowania tej techniki i pokazania na planowanej wystawie, uchwyconych „kadrów malarskich” z terenu miasta i powiatu.

Pytania o szczegóły wydarzenia można kierować do Bożeny Gronert-Ubych, tel. 505 744 720 i Anety Piorun tel. 793 760 823.

Uczestnikiem konkursu może być osoba, która ukończyła 18 lat. Termin nadsyłania prac upływa 28 września 2020 r. o godz. 15.00. Wernisaż odbędzie się 21 października 2020 o godz. 18.00.

źródło i plakat: MDK w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here