155 lat od wydarzeń powstania styczniowego na terenie gminy Babiak. Posadzili 50 dębów w rocznicę bitwy pod Brdowem [FOTO]

0
594

Mszą świętą w intencji poległych bohaterów, złożeniem kwiatów na wspólnej mogile, posadzeniem 50 dębów oraz Rajdem Niepodległościowym samorządowcy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy uczcili pamięć powstańców styczniowych, którzy walczyli i przelali krew za ojczyznę w bitwie pod Brdowem.

Uroczystości upamiętniające 155. rocznicę wydarzeń z 26 kwietnia 1863 roku rozpoczęły się eucharystią sprawowaną w brdowskiej świątyni, po czym przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, wśród których był także poseł na Sejm RP, Leszek Galemba, udali się na cmentarz, by na wspólnym grobie, w którym złożonych zostało 70 poległych powstańców, złożyć kwiaty i zapalić znicze. – Jak donoszą historycy, było ich 70, ale – jak mówił w homilii ksiądz Marek – kilkudziesięciu kolejnych zmarło w wyniku odniesionych ran. To miejsce pochówku powstańców jest dla nas bardzo ważne i symboliczne, a w 100-lecie odzyskania niepodległości nabiera szczególnego znaczenia. Trzeba o nim mówić, gdyż spoczywają tu ludzie, którzy byli pionierami wydarzeń z 1918 roku, dającymi Polsce wolność. Ich dzieci i wnuki pamiętały o nich i ich zrywie powstańczym, który mimo że przegrany, to pozwolił w sposób trwały zbudować fundamenty polskości naszego Państwa – powiedział do zebranych wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski.

Dalszy ciąg obchodów bitwy pod Brdowem miał miejsce przy pomniku w Nowinach Brdowskich. Tam również złożone zostały kwiaty, ale ponadto wszyscy zebrani mieli okazję, w sposób szczególny, uczcić przodków walczących o wolność i niepodległość. Każdy, kto miał chęć, mógł wziąć udział w posadzeniu 50 dębów, które ufundowane przez Nadleśnictwo Koło, swoje miejsce znalazły tuż za pomnikiem. Na prośbę włodarza gminy Babiak, każde drzewko otrzymało imię wybrane przez sadzącego.

Zwieńczeniem uroczystości był Rajd Niepodległościowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie babiak21. Wzięło w nim udział ponad 40 cyklistów, którzy mieli do pokonania dystans liczący około 15 km. Trasa rajdu wiodła przez Brdów, Nowiny Brdowskie, Marynki, Korzecznik i Psary.