114 km/h, gdy wolno było tylko 50. Motocyklista stracił prawo jazdy

0
116
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kole podczas minionego weekendu, monitorowali ruch m. in. na terenie gminy Dąbie. Podczas służby zauważyli motocyklistę, który poruszał się z dużą prędkością. Pomiar wykazał, że rozpędzony jednoślad jechał z prędkością 114 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do „pięćdziesiątki”.
Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że to 46-letni mieszkaniec powiatu łęczyckiego. Policjanci w związku rażącym przekroczeniem dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, aż o 64 km/h nałożyli na motocyklistę mandat karny oraz 10 punktów karnych.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. Na podstawie tej informacji, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany podczas kontroli drogowej.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu – starosty.
źródło: KPP w Kole