100 lat świętowała Szkoła Podstawowa w Przedczu!

0
744
W tym roku mija 100 lat od powstania Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu. Jej historia jest niezwykle ciekawa. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.
Główna uroczystość jubileuszowa odbyła się 15 października br. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem wszystkich zebranych z budynku szkoły do kościoła. Mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz, Józef Seweryn wraz z księżmi, absolwentami przedeckiej szkoły: ks. prałatem Zenonem Dereszewskim, ks. kanonikiem Mirosławem Dereszewskim, ks. dr Rafałem Zielińskim, ks. Jakubem Nowakowskim i wikariuszami: ks. Tadeuszem Funkiem, ks. Pawłem Koralewskim i ks. Szymonem Jastrzębskim. W słowie skierowanym do wszystkich zgromadzonych ksiądz proboszcz podkreślił, że obchodzony jubileusz zobowiązuje kolejne pokolenia nauczycieli i uczniów do zachowania w pamięci historii i przekazywania wartości takich jak: wiedza, wiara, honor i patriotyzm.
Po nabożeństwie zgromadzeni w kościele uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni dostojni goście, w asyście orkiestry dętej i pocztu sztandarowego, udali się do budynku szkoły. Tam, dla uczczenia jej wyjątkowego jubileuszu, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Momentem szczególnym było też utworzenie flagi Polski ze stu białych i czerwonych balonów, a później wypuszczenie ich w niebo.
Następnie wszyscy zebrani zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie przebiegała dalsza część obchodów 100-lecia istnienia szkoły. Uroczystość prowadziła wicedyrektor, Ewa Ćmielewska. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Jarosław Sobański, który powitał przybyłych gości, absolwentów, pedagogów, pracowników szkoły, uczniów i rodziców, a następnie zwrócił uwagę na niełatwą historię szkoły, która jednak, mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafiła uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi. Przypomniał realizowane przedsięwzięcia i projekty. Złożył podziękowanie władzom gminy za wsparcie.
Część oficjalną dopełniły przemówienia zaproszonych gości, którzy zaszczycili szkolną społeczność swym przybyciem. Podkreślali w nich, że stuletnia historia szkoły to powód do dumy, a jubileusz to okazja do wypowiedzenia słów uznania dla wszystkich zaangażowanych w jej funkcjonowanie i w proces kształcenia młodzieży. Pod adresem placówki popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Nie zabrakło gratulacji, życzeń i wspomnień absolwentów. Na ręce pana dyrektora złożono prezenty i kwiaty.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, przybliżająca historię szkoły. Dla wielu były to wzruszające chwile wspomnień, refleksji, ale także lekcja historii o trudnych czasach.
Tego wyjątkowego dnia swoje talenty zaprezentowali uczniowie naszej szkoły, którzy pod okiem Anny Czerwińskiej przygotowali program artystyczny pt. „Wspomnień czar…”. Zabrali widzów w sentymentalną podróż, łącząc czar wspomnień ze scenkami ze współczesnego życia. Piękną dekorację przygotowały Urszula Gawryszewska i Katarzyna Osińska. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego chóru Triola, prowadzonego przez Dorotę Kozłowską, a słuchacze docenili talent i zaangażowanie młodzieży, nagradzając występujących gromkimi brawami.
Z okazji jubileuszu muzyczny upominek przygotował też absolwent szkoły, Paweł Sobota. Jego kompozycje przypadły do gustu zgromadzonej publiczności. Słuchaczom trudno było usiedzieć na miejscu, ponieważ melodie porywały do tańca.
Po części oficjalnej goście mogli zwiedzać budynek szkoły i odbyć nastrojową podróż w czasy dzieciństwa. Na szkolnych korytarzach przygotowano specjalnie na tę okazję wyjątkową dekorację. Wystawiono cenne pamiątki, wśród których znalazły się: stare zdjęcia, świadectwa, szkolne kroniki i dokumenty.
źródło: Joanna Ginter, Szkoła Podstawowa w Przedczu, zdjęcia: SP w Przedczu